Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Honorowi obywatele Pszowa

19.11.2013 00:00 adam

Honorowi obywatele Pszowa.

Papież Jan Paweł II

Inicjatywa nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zrodziła się już w 1997 r., w związku z obchodami jubileuszu 275–lecia cudownego Obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej oraz wyniesienia kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie do godności Bazyliki Mniejszej. Na wniosek radnej Marii Kubicy ówczesny przewodniczący rady, Czesław Krzystała, zwrócił się do ks. arcybiskupa Damiana Zimonia z prośbą o wyrażenie opinii na ten temat. Była pozytywna, więc 28 lutego 1998 r. pszowscy radni podjęli stosowną uchwałę, a już 24 czerwca 1998 r. delegacja Pszowa udała się do Watykanu, gdzie podczas audiencji generalnej na Placu Św. Piotra papieżowi został wręczony akt nadania tytułu.

Postać Jana Pawła II była związana z Pszowem od dawna. Wielkim wydarzeniem były niedzielne nieszpory 16 czerwca 1968 r. Tego dnia przybyła Komisja Duszpasterstwa Episkopatu Polski na czele z ks. kard. Karolem Wojtyłą, by uczestniczyć w nieszporach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z kolei 6 czerwca 1979 r., podczas swej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, papież Jan Paweł II poświęcił korony Cudownego Obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej. Polecił też biskupowi katowickiemu, Herbertowi Bednorzowi, dokonać koronacji obrazu Matki Bożej Pszowskiej w jego imieniu. W uroczystościach koronacji w dniu 9 września 1979 r. brało udział około 100 000 pielgrzymów, w tym 4 biskupów  i 300 kapłanów.

W związku z tym, że nie istniał dokument Stolicy Apostolskiej stwierdzający, że korony były poświęcone przez Ojca Świętego, a bp. Herbert Bednorz nałożył je w jego imieniu, dlatego ks. proboszcz Józef Fronczek rozpoczął staranie o taki dokument. W 2002 r. Stolica Apostolska, stwierdzając na podstawie dokumentów poświęcenia koron przez Jana Pawła II, wyznaczyła nowego koronatora, ks. arcybiskupa Damiana Zimonia, który w czasie odpustu 8 września 2002 r. nałożył korony na obraz w imieniu Ojca Świętego Jana Pawła II.(mas)

Henryk Rzodeczko

W latach 1920-1939 był naczelnikiem gminy Pszów, w 1922 r. został zaprzysiężonym Urzędnikiem Stanu Cywilnego a w 1923 r. na stanowisko sędziego rozjemczego w okręgu pszowskim. Wielki patriota, zasłużony działacz narodowy okresu powstań śląskich, był wielokrotnie odznaczany orderami powstańczymi oraz medalami honorowymi za działalność samorządową. Zgodne z ówczesnymi przepisami, jako naczelnik pełnił również funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie. Udzielał się również w towarzystwa śpiewaczym „Paderewski”. Ufundował jedną z najpiękniejszych Kaplic Kalwarii w Pszowie - „Drugi Upadek”. Zmarł 7 czerwca 1946 r. i został pochowany na starym cmentarzu przy ul. Paderewskiego. W latach 80. ubiegłego wieku jego grób został przeniesiony na nowy cmentarz. 18 czerwca 1946 r. na wniosek Gminnej Rady Narodowej uchwalono przemianowanie części ulicy Raciborskiej od kościoła do skrzyżowania  tak zwanego „Myta”, na ulicę imieniem Henryka Rzodeczki.

(mas)

  • Numer: 47 (680)
  • Data wydania: 19.11.13