Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Oblicza Bluesa

12.11.2013 00:00 adam

Ile twarzy ma blues wiedzą Ci, którzy go słuchają. Jest balladowy, rockowy, jazzujący i reagowaty. Co kto lubi.

Kiedy po raz pierwszy na radlińskiej scenie ruszyła impreza pod nazwą Oblicza Bluesa pomysłodawcy – harmonijkarz Jacek Szuła i nieżyjący już gitarzysta zespołu Patchwork, Piotr Czulak - mieli cichą nadzieję, że zagości na stałe. I tak się stało. Na scenie zagrało wiele zespołów m.in. Dżem, Krzak, Nocna Zmiana Bluesa, Seven B.,JJ Band, Śląska Grupa Bluesowa, Ścigani czy Leszek Cichoński. Rolę gospodarza na scenie przez wiele lat pełnili muzycy zespołu Patchwork. Ciekawostką jest, że Patchwork grając 6-krotnie, za każdym razem prezentował inny repertuar i inny skład.

Kobiece oblicze

Tegoroczna edycja będzie miała oblicze kobiece. Na scenie zaprezentuje się toruński zespół Tortilla, krośnieński Los Agentos i pochodzące z naszych stron Juicy Band i Crosswalk. Tak się złożyło, że we wszystkich wokalistkami są przepiękne panie: Marta Ciosek, Bożena Mazur, Anna Pawlus–Szczypior i Monika Gliwa. Może radliński blues będzie smutny, bo taki ma być, ale za to jak wspaniale okraszony!

Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników bluesa w gościnne progi Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie czyniąc to zarówno w imieniu własnym, dyrektora Tomasza Milera jak i pracowników MOK, którzy zadbają abyśmy się czuli dobrze, miło i bluesowo.

Jacek Szuła Tortilla

Tortilla to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący - jako jedna

z nielicznych grup w Polsce - autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną i niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia, typowa dla białych muzyków, oraz jazzowy puls.

Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt

z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu.W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda

i Farfisa czy sekcja smyczków. Charakterystyczne dla kompozycji własnych Tortilli są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej,  liryczno-absurdalnej konwencji.

Zespół ponad tysiąc razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju, min. w Holandii, Francji, Niemczech, Słowacji, Litwie, Ukrainie, Białorusi czy na Węgrzech.

Tortilla jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Do 1 maja 2004 roku zespół występował pod nazwą Tortilla Flat.

Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą czy Blue Note w Getyndze.

Tortilla ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Zespół znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie CD dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

Crosswalk

Crosswalk to grupa przyjaciół muzykujących ze sobą od dzieciństwa. Skład wykrystalizował się wczesną jesienią 2012 roku. Po miesiącach prób grają serię premierowych koncertów. Mają za sobą występ na 9. Rybnik Blues Festival. Debiutanckie piosenki Moniki Gliwy i Kuby Blokesza oraz znane, bluesowe covery tworzą dawkę niezapomnianej, świeżej muzyki.

Juicy Band

Juicy Band to zespół pochodzący ze Śląska. Powstał na przełomie 2009 i 2010 r. z inicjatywy Jacka Zająca. Bardzo żywa i energiczna muzyka zespołu to zagajnik takich gatunków muzycznych jak blues, funk czy soul. Ciepłe brzmienie gitar i soczysty Hammond przenoszą słuchacza w spontaniczny zaułek skrajnego szaleństwa, tworząc jednocześnie solidny fundament, na którym twardo stoi charyzmatyczny głos Anny Pawlus. Zespół gra własne kompozycje.

Pełny skład grupy ukształtował się w kwietniu 2010 r. Sceniczny debiut Juicy Band miał miejsce na VIII Przeworsk Blues Festiwalu 19 czerwca 2010 r.

Zespół zagościł w znanych polskim słuchaczom bluesowym audycjach radiowych, takich jak Okolice Bluesa (red. Andrzej Jerzyk) lub Godzina nie tylko bluesem pisana (red. Andrzej Matysik), gdzie zagrał live, dając tym znak o swym istnieniu.

Grupa miała przyjemność gościć na znanych i poważanych w kraju festiwalach bluesowych, takich jak: Rawa Blues 2011, Blues nad Bobrem – I miejsce za  najbardziej stylowe wykonanie utworu Tadeusza Nalepy „Nocą puka ktoś” (wyróżnieni zostali też muzycy bandu, jako najlepsi instrumentaliści festiwalu za wokal, gitarę, perkusję), Przeworsk Blues Festiwal, IV Festiwal im. Pawła Bergera w Kaliszu – tytuł najlepszego klawiszowca festiwalu otrzymał Jacek Zając, Blues Alive 2011 – 2012 Śumperk, Blues Alive 2010 – Chorzów, Women Blues Festiwal 2010.

W ankiecie Blues Top 2012 kwartalnika „Twój Blues” Anna Pawlus zajęła 10 pozycję wśród polskich wokalistek bluesowych, zaś Jacek Zając znalazł się w ścisłej czołówce  w kategorii klawiszowca roku.

Los Agentos

Los Agentos to zespół plasujący się w obszarze world music, z wyraźnymi śladami desert bluesa jazzu i ambientu. Pod nazwą kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu, Roberta Lenerta - kompozytora i autora tekstów większości utworów oraz dyrektora artystycznego Galicja Blues Festival.

Zespół prezentował swoją muzykę na większości najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Jest też zwycięzcą międzynarodowego Blues Aperitiv 2013. - Proszę posłuchać naszych płyt. Zawierają gównie autorską, oryginalną muzykę. To nasz blues, nasza wizja bluesa nie stroniąca od wycieczek w stronę jazzu, ethno, soulu i psychodelii. Obok kompozycji własnych wykonujemy też program Tom Waits Project - podkreślają.

Nagrania formacji cyklicznie goszczą w wielu stacjach radiowych, w tym w Polskim Radiu Kraków, Polskim Radiu Rzeszów, radiowej „Trójce”, Radiu Centrum Kalisz, Programie Pierwszym Polskiego Radia.


A tak o płytach zespołu piszą w Polsce:

”Zaszufladkować tej muzy nie sposób! Myślę jednak, gdyby ten krążek wysłuchał John Lurie, byłby zachwycony. A jeżeli rzeczywiście istniał Marvin Pontiac, to “Afrykański Śnieg” jest troszkę, a może nawet dużo więcej, kontynuacją jego muzycznej drogi.” Dziennikarz muzyczny Andrzej Jerzyk.

„Los Agentos to w tej chwili jeden z najlepszych polskich albumów ostatnich lat. Nie sposób nie zachwycić się tymi dźwiękami. Stawiam na dwa albumy, obydwa fenomenalne. Los Agentos –“Afrykański Śnieg”, Nigel Kennedy Quintet – “A Very Nice Album…” Redaktor Paweł “Freebird” Michaliszyn.

„Poza Horyzont” to jest płyta jazzowa. Zawiera to co najpiękniejsze w jazzie, eksponowanie subtelnych niuansów to największa sztuka, nie tylko w muzyce. Gratulacje nie tylko dla Andrzeja, którego smak muzyczny słyszalny jest w każdym takcie. Gratulacje dla całego teamu który potrafił stworzyć przeuroczy klimat. Możemy krytykować i przyczepiać się do różnych niuansów zarówno muzycznych, wykonawczych jak i aranżacyjnych. W przypadku tej płyty… nie możemy. To wspaniała płyta, o niepowtarzalnym klimacie i nastroju”. Antoni Krupa - Polskie Radio Kraków.

  • Numer: 46 (679)
  • Data wydania: 12.11.13