Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Ponad 1500 domostw bez umów na szambo

18.12.2012 00:00 OQL

Rydułtowy postanowiły zaprowadzić porządek z osobami wylewającymi nielegalnie nieczystości z szamb

Na 4016 budynków aż 1574 nie ma udokumentowanego wywozu ścieków. Władze miasta postanowiły wziąć ich właścicieli pod lupę. W grę wchodzą pisma i naloty strażników miejskich.

– Identyfikujemy każdą ulicę, każdy dom. W najbliższym czasie będziemy wysyłać pisma przypominające o tym, że taka umowa musi być  i że trzeba przedłożyć ją nam w ciągu 14 dniu. W przeciwnym razie wyślemy straż miejską. Gwarantuję, że ci, którzy nie mieli umów, w najbliższym czasie będą mieli je podpisane – zapowiada wiceburmistrz Henryk Hajduk.

Najpierw dwa, później cztery

Gorąca dyskusja na temat gospodarki ściekami wywiązała się między rydułtowskimi radnymi na listopadowej sesji w punkcie, w  którym ustalali częstotliwość wywozu nieczystości w ciągu roku. Pierwotny projekt zakładał, że nie powinna ona być mniejsza niż raz na kwartał. Pojawiła się jednak inna propozycja. – Wnioskuję, że nie rzadziej niż raz na pół roku – zakomunikował przewodniczący Lucjan Szwan. Część radych uznała, że takie posunięcie nie jest proekologiczne. – Moja 85-letnia matka zużywa średnio 3 m sześcienne wody na miesiąc. Na kwartał daje to 9 kubików, na pół roku 18 kubików. Proszę mi pokazać w Rydułtowach osoby, które mają pojemniki na fekalia mieszczące 20 kubików. A co, jeśli domostwo zamieszkuje więcej osób? Całkowicie jestem za tym, by wywozić 4 razy w roku, a nie chronić tych, którzy wypuszczają fekalia sąsiadowi, czy jeszcze gdzie indziej – argumentował radny Andrzej Strzelec. Innego zdania był przewodniczący Lucjan Szwan. – Moja sugestia jest taka, żeby najpierw zobligować te osoby z 1574 budynków bez umów do wywozu szamba przynajmniej 2 razy w roku. Bo ci, którzy mają umowy, będą musieli pompować 4 razy w roku, a pozostali nadal w ogóle – stwierdził Szwan i dodał, że należy stworzyć też lepszy program budowy przydomowych oczyszczalni. Ostatecznie większość poparła opcję, że do końca 2014 roku wywóz będzie obowiązkowy nie rzadziej niż dwa razy w roku, czyli tak jak do tej pory, a od 1 stycznia 2015 nie mniej niż raz na kwartał.

Jak to się kształtuje w Rydułtowach?

W ciągu miesiąca jedna osoba produkuje średnio 3 m sześcienne ścieków. W przypadku podłączenia do kanalizacji, gdzie stawka za 1 m sześcienny ścieków wynosi 6,22 zł, roczna opłata za nieczystości na osobę to 223,92 zł. Taniej mają ci, którzy zainwestowali w przydomową oczyszczalnię ścieków. Czteroosobowa rodzina musi liczyć się z rocznym wydatkiem 450 zł, co daje 112,50 zł na osobę. Jak sytuacja wygląda w przypadku wywozu szamba? Jeśli przyjmiemy, że jest ono opróżniane dwa razy w roku za kwotę w wysokości 100 zł, to czteroosobowa rodzina zapłaci 200 zł rocznie, czyli 50 zł od osoby.

(mas)

  • Numer: 51/52 (632/633)
  • Data wydania: 18.12.12