Rehabilitacja ze skierowaniem
Szukając placówki wykonującej rehabilitacje nie trzeba martwić się rejonizacją
Prawo do ochrony zdrowia oraz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych to podstawowe prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Odpowiedzialność za zapewnienie obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych spada na władze publiczne. Oznacza to, że każdy ubezpieczony, bez względu na to, jak wysoka jest składka, którą płaci, otrzymuje takie same świadczenia opieki zdrowotnej.
Zapewnienie przez państwo prawa do ochrony zdrowia i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie jest równoznaczne z gwarancją realizowania wszystkich rodzajów świadczeń. Nie oznacza także ich pełnej bezpłatności.
Przy udzielaniu świadczeń nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent zgłaszając się do wybranego ośrodka powinien przedstawić – oprócz potwierdzenia prawa do świadczeń – ważne skierowanie. Jest ono dokumentem wymaganym przy dostępie do świadczeń realizowanych w ramach: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opieki nad przewlekle chorymi.
Na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.
(red)
Kiedy nie potrzebujesz skierowania?
Skierowanie nie jest potrzebne do następujących lekarzy specjalistów: dermatologa, ginekologa i położnika, okulisty, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty.
Skierowania nie muszą także przedstawiać następujące osoby korzystające z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej: inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, kombatanci, niewidome cywilne ofiary działań wojennych, chorzy na gruźlicę. Skierowanie nie jest wymagane w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia!
Skierowanie zachowuje swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala oraz tak długo, jak lekarz specjalista wyznacza terminy kolejnych wizyt. Wyjątkami są:
– skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
– skierowanie na rehabilitację leczniczą w warunkach ambulatoryjnych, które traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia;
– skierowanie do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni.
(red)
Najnowsze komentarze