Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Dawniej rysik, dziś pracownia komputerowa

13.11.2012 00:00 red

90-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu

WODZISŁAW Za ich czasów zamiast zeszytów szkolnych były specjalne tabliczki, na których pisało się rysikiem, a toalety znajdowały się poza budynkiem szkoły. Tak swoje szkolne lata wspominali najstarsi, żyjący absolwenci (rocznik 1923) Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu. Okazją był jubileusz 90-lecia placówki, który obchodzono uroczyście 26 października.

Piosenka dla prezydenta Mościckiego

Była msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której poświęcony został odnowiony sztandar SP1, był też korowód, w którym uczniowie i pedagodzy przeszli do Wodzisławskiego Centrum Kultury. Tam odbyła się prezentacja historii placówki, chwalono się osiągnięciami uczniów, a także wspominano dawnych pedagogów. Wystąpił również chór akademicki Uniwersytetu Śląskiego. Ale to nie koniec muzycznych akcentów. Ciekawostką była np. piosenka zaśpiewana przez Anastazję Kałużę, jedną z najstarszych absolwentek szkoły. Przypomniała ona utwór, który w jej czasach dzieci szkolne śpiewały z okazji urodzin ówczesnego prezydenta Polski – Ignacego Mościckiego (prezydent RP w latach 1926–1939, przyp. red.). W dniu jubileuszu odbyło się także nadanie Gimnazjum nr 1 (wchodzącego obecnie wraz z SP 1 w skład Zespołu Szkół nr 2) imienia Marii Skłodowskiej-Curie.

Najstarsza polska szkoła

Początki SP 1 sięgają okresu podjęcia decyzji o powrocie ziemi wodzisławskiej do Polski. W 1922 r. rozpoczęła się likwidacja istniejącej w Wodzisławiu szkoły niemieckiej. W jej miejsce, aż do 1931r. funkcjonowała w budynku Sądu Rejonowego najstarsza polska szkoła. Utworzona w centrum Wodzisławia, borykała się z trudnymi warunkami lokalowymi, dlatego postarano się o wybudowanie nowego gmachu. Klasy liczyły wówczas ok. czterdziestu uczniów. Od 1927 r. dla najbiedniejszych wydawano bezpłatnie obiady. Dużą rolę odgrywało praktyczne przygotowanie dzieci do życia. W tym celu organizowano np. kursy robót ręcznych oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.

Przyjaźń z Japończykami

W 1926 r. przyszła zgoda na budowę nowego obiektu przy ul. Szkolnej.  Jego wykończenie i urządzenie trwało do 1931r., Szkoła bardzo szybko zaczęła się rozwijać. Utworzono w niej dwanaście oddziałów, powstała 30-osobowa orkiestra szkolna, chór. Utrzymywano kontakty ze szkołami w wielu krajach, m.in. Japonii.

W czasie II wojny hitlerowcy utworzyli tu szkołę niemiecką, która działała do wyzwolenia miasta. Wojna poczyniła ogromne straty w budynku. W murach widoczne były dziury po bombach, nie działała kanalizacja, wodociąg, sieć elektryczna. 15 maja 1945 r. ponownie w polskiej szkole rozpoczęto naukę. Trzy lata później utworzono tu szkołę jedenastoletnią. W latach późniejszych placówka przenosiła się do budynku liceum ekonomicznego, a potem do liceum medycznego. Na 60-lecie placówki nadano jej imię Marii Skłodowskiej -Curie.  Od września 2006 r. szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół nr 2, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 1 oraz SP 1.

(abs)

  • Numer: 46 (627)
  • Data wydania: 13.11.12