Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Akcja zima w miastach

13.11.2012 00:00 red

Służby drogowe deklarują gotowość do akcji zimowego utrzymania dróg i chodników

WODZISŁAW – O stan dróg w dzielnicach zadbają podwykonawcy wyłonieni w przetargu. Muszą oni zapewnić osiem pługów, które będą mogły w razie konieczności podejmować natychmiastowe działania – wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. – Do 1 listopada w różnych punktach miasta pracownicy SKM rozlokowali także łącznie 25 skrzyń z piaskiem – dodaje.

SKM przygotowały już także zapas piasku i soli. W magazynie znajduje się obecnie 60 ton soli oraz 3,5 tony chlorku wapnia. Zamówione zostało 100 ton piasku płukanego i 100 ton piasku żużlowego.

Drogi lokalne miejskie, o które dbać będą SKM, podzielone są na 3 grupy: pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności zimowego utrzymania. W przypadku wystąpienia opadów śniegu lub innych typowo zimowych zjawisk drogi pierwszej kolejności będą odśnieżane i zabezpieczane jak najszybciej. Drogi te zostaną odśnieżone na całej szerokości i posypane na całej długości. Również na całej szerokości odśnieżone, a także posypane na skrzyżowaniach, podjazdach i innych miejscach niebezpiecznych zostaną drogi drugiej kolejności. W przypadku dróg trzeciej kolejności przewiduje się przede wszystkim ich odśnieżanie.

PSZÓW

Stan sił i środków przewidzianych w ramach akcji zima nie uległ większym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Na chwilę obecną miasto ma zabezpieczone 100 t piasku i 20 ton soli, którymi posypywane będą głównie miejskie skrzyżowania, zjazdy i podjazdy. Kiedy spadnie śnieg, utrzymaniem miejskich dróg oraz wszystkich chodników i parkingów zajmie się ZGK oraz trzech prywatnych podwykonawców. – W Pszowie wszystkie główne i przelotowe trasy są to drogi wojewódzkie lub powiatowe. Pod zarządem miasta znajdują się głównie drogi boczne, które z reguły będą utrzymywane na biało – tłumaczy Wiesława Antolak, koordynatorka akcji.

RADLIN

Miasto jest w trakcie podpisywania umowy z czterema firmami zewnętrznymi. Wspomogą one podczas akcji służby ZGK, które wzbogaciły się niedawno o nowego ciężarowego DAF-a z posypywarko-solarką i czołownicą do zabudowy pługa. – Rok temu mieliśmy umowy z dwoma firmami – mówi dyrektor ZKG w Radlinie, Czesław Brachmański. Zwiększenie tej liczby wiąże się z tym, że miasto przejęło właśnie bieżące – letnie i zimowe – utrzymania dróg powiatowych. To oznacza, że do odśnieżania i posypywania będzie miało nie jak do tej pory 50 km dróg i parkingów miejskich, ale dodatkowo 15,7 km dróg powiatowych. Zgromadzone zapasy to

350 t soli i 100 t piasku. – Mieszkańcy mogą być spokojni. Kiedy nastąpiły pierwsze w tym roku opady śniegu, poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Tak będzie przez całą zimę – uważa Brachmański.

RYDUŁTOWY

Do tej pory ZGK w Rydułtowach zabezpieczył 300 t soli i 120 ton piasku, który jest wciąż uzupełniany. Zakład ma w utrzymaniu prawie 77 km dróg miejskich podzielonych na kilka kategorii odśnieżania. W przypadku opadów śniegu pracownicy pełnią dyżury na 3 zmianach, więc sytuacja będzie monitorowana przez całą dobę.

POWIAT

Służby powiatowe przygotowały do akcji zima 700 ton soli, 2300 ton piasku i 300 ton mieszanki soli i piasku. Na czas trwania akcji obszar działania Powiatowego Zarządu Dróg  podzielono na 7 rejonów. Pięć z nich obsługiwana będzie za pomocą 5 opłużonych piaskarko-solarek wyposażonych dodatkowo w system lokalizacyjny GPS. Dwie z nich należą do PZD, a trzy pozostałe obsługiwane będą przez wynajęte firmy. W pozostałych dwóch rejonach o mniejszym natężeniu ruchu utrzymanie dróg zapewnią opłużone ciągniki rolnicze z rozrzutnikami materiałów, wynajęte przez firmy zewnętrzne. W sumie PZD obsługuje ponad 205 km dróg oraz 25 obiektów mostowych.

W przyszłym tygodniu o akcji zima w gminach.

(mas), (tora)



Problem na drodze - dzwoń

Powiat: 32 4517607, 32 4517415, 600873459

Wodzisław:  32 4555193, 32 4553905

Pszów: 601 999 458

Radlin: 32 459 02 03

Rydułtowy: 32 457 70 97


Odśnieżanie i zabezpieczanie chodników należy do właściciela nieruchomości, do której przylega chodnik. Pamiętajmy także o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów ciąży obowiązek monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków, mających znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

Co ważne, usuwanie nadmiaru śniegu lub lodu z dachów budynków o dużych powierzchniach dachu, wykonanych jako lekkie konstrukcje stalowe, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną. Trzeba to bowiem robić w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji.


Pierwszy raz odśnieżaniem zajmą się więźniowie

Ośmioosobowa ekipa więźniów z Zakładu Karnego w Jastrzębiu – Szerokiej będzie pracować przy odśnieżaniu. Na mocy porozumienia zawartego z zakładem przez Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu skazańcy w miarę potrzeb pomagać będą np. przy odśnieżaniu chodników. To nie pierwsza współpraca drogowców z zakładem karnym z Jastrzębia. Nie zrazili się nawet ucieczką więźnia podczas wiosenno-letniej akcji utrzymania dróg i poboczy. – Nie mamy żadnych obaw o powtórkę tego zdarzenia. Paradoksalnie najbardziej zbulwersowani byli pozostali więźniowie. Zakład w Szerokiej jest półotwarty. Dla więźniów to atrakcja, że mogą przebywać poza zakładem. Zdają sobie więc sprawę, że przez ucieczkę mogą ten przywilej stracić – mówi Wojciech Raczkowski, rzecznik prasowy starostwa w Wodzisławiu. Pracownicy PZD nie będą pilnować więźniów, żeby nie uciekli. To nie ich kompetencja. Będą jedynie sprawdzać, czy pracują.

(tora)

  • Numer: 46 (627)
  • Data wydania: 13.11.12