Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

21.02.2012 00:00 red

Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach Nowin Wodzisławskich.

Przeszedłem na emeryturę sześć lat temu w wieku 60 lat, ponieważ byłem kierowcą. Mam dodatek do emerytury za szczególne warunki pracy. Czy mogę się zwrócić do ZUS-u z prośbą o ponowne przeliczenie emerytury?

Janek z Lubomi

Jak najbardziej może Pan złożyć wniosek o przeliczenie emerytury w ZUS. Po przeanalizowaniu dokumentacji organ rentowy wyda stosowną decyzję. Uściślając jednak Pana pytanie informuję, iż nie może mieć dodatku za szczególne warunki pracy, a jedynie prawo do wcześniejszej emerytury, która to została Panu przyznana w związku z wykazaniem wymaganego stażu pracy w szczególnych warunkach.



Mój tato jest emerytem, ma 73 lata. W grudniu 2011 r. został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym. Czy w tej sytuacji będzie mógł pobierać z ZUS-u, oprócz emerytury, także zasiłek pielęgnacyjny?

Magda z Radlina


Osoba z prawem do emerytury lub renty może ze względu na stan zdrowia pobierać zasiłek pielęgnacyjny lub dodatek pielęgnacyjny. Są to jednak dwa różne świadczenia, o warunkach przyznawania których decydują odmienne akty prawne.

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponieważ ZUS nie jest organem realizującym zadania z zakresu świadczeń rodzinnych, nie ma możliwości, by emerytowi z ustalonym znacznym stopniem niepełnosprawności organ rentowy wraz z miesięczną emeryturą wypłacał zasiłek pielęgnacyjny.

Z kolei dodatek pielęgnacyjny przysługuje w oparciu o ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Może go otrzymać, z określonym w przepisach zastrzeżeniem, osoba uprawniona do emerytury lub renty, jeżeli zostanie uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 rok życia. W tym przypadku o stanie zdrowia orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenie nie uprawnia do pobierania przy emeryturze z ZUS dodatku pielęgnacyjnego.

Jednak z uwagi na to, że ojciec Czytelniczki został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym, może ubiegać się o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, do którego konieczne będzie dołączenie posiadanego orzeczenia.



Jestem na rencie inwalidzkiej. W marcu kończę 65 lat. Czy muszę wystąpić do ZUS z jakimś wnioskiem o zmianę świadczenia?

Jan z Rydułtów

Nie musi Pan składać do ZUS wniosku o emeryturę. Z chwilą ukończenia wieku emerytalnego nabywa Pan prawo do emerytury z urzędu i taka zmiana odbywa się całkowicie automatycznie. W praktyce wygląda to tak, ąe mężczyźnie, który ukończył 65 lat ZUS naliczy i wypłaci emeryturę zamiast dotychczas wypłacanej renty, a do domu prześle list z decyzją o zamianie świadczeń i informacją o wysokości emerytury. Emerytura przyznawana z urzędu może być ponownie przeliczana na wniosek świadczeniobiorcy z uwzględnieniem nowych wynagrodzeń lub dodatkowego stażu pracy.


 

  • Numer: 8 (589)
  • Data wydania: 21.02.12