Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ekoserwis: 10 tysięcy złotych dla szkoły

29.11.2011 00:00 red

Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu, jako jedyna placówka oświatowa, został wyróżniony w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na najlepszy ośrodek edukacji ekologicznej w województwie śląskim.

Uroczysta gala odbyła się  14 listopada  w Katowicach. Na uroczystości wręczono nagrody  funduszu dla najlepszych w regionie ośrodków edukacji ekologicznej upowszechniających wiedzę o tym, czym jest, czym może być ekologia w codziennym życiu. Najlepsze placówki edukacji ekologicznej wybrano spośród 24 podmiotów zgłoszonych do konkursu. Oceniano realizowane w ostatnich trzech latach pomysły prowadzenia działalności ekologicznej, zwłaszcza ich innowacyjność i atrakcyjność w kreowaniu postaw przyjaznych środowisku.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła podczas gali wręczenia nagród, że Fundusz przeznaczając ze swych środków co roku ok. 7 milionów złotych na różnego rodzaju projekty związane z edukacją ekologiczną docenia ich znaczenie dla kreowania wiedzy i świadomości ekologicznej przede wszystkim młodych ludzi. Ogłoszony w tym roku konkurs na najciekawsze w województwie pomysły związane z budzeniem ekologicznej świadomości to właśnie wyraz uznania dla pasjonatów promujących i zachęcających innych do codziennych zachowań przyjaznych środowisku i przyrodzie oraz udowadniających, że szkolne lekcje biologii nie muszą być wcale nudne – dodała G. Lenartowicz.

Zwycięzcą konkursu „Eko Edu” został Ośrodek Edukacji Ekologiczne w Istebnej (30 tys. zł) m.in. za: opracowanie przewodnika – „Zielonej Książki Beskidzkiej 5” promującego pięć atrakcyjnych górskich gmin, stworzenie arboretum (ogrodu prowadzonego w celach badawczych) z gatunkami roślin charakterystycznymi dla flory Beskidu Śląskiego, ekoedukację dzieci poprzez Autorską Szkółkę Malarską Iwony Konarzewskiej, edukacyjną ścieżkę przyrodniczą „Malinka” ciągnącą się wzdłuż potoku o tej samej nazwie oraz za prowadzenie zajęć warsztatowo-integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Nagrody po 15 tys. zł przyznano Mobilnemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Bielsku-Białej, którego projekty aktywnie popularyzujące w niespotykany sposób wiedzę o środowisku naturalnym i przyrodzie adresowane są do szkół a także Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej-Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie za stworzenie obiektu prezentującego w bardzo ciekawy sposób ekosystem leśny z interaktywnymi stanowiskami edukacyjnymi.

Wyróżniono również cztery instytucje. Każda z nich otrzymała, oprócz okolicznościowego dyplomu, czek na 10 tys. złotych. Nagrody te dostali: Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim; Leśna Izba Edukacji działająca przy Nadleśnictwie Siewierz; Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych zgłosił do konkursu projekt „Dbam o zwierzynę, szanuję rośliny. Ekologia – moje hobby”, który realizowany był w szkole od kwietnia do czerwca tego roku. W ramach projektu uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach technicznych, których celem było zaprojektowanie oraz wykonanie konstrukcji letniej woliery. Odbyli również wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, a zwieńczeniem projektu była organizacja „Zielonego Pikniku” dla wszystkich uczniów szkoły i ich rodziców. Warto dodać, że w poprzednich latach wodzisławska placówka, kształcąca dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jako pierwsza w Polsce zdobyła Zielony Certyfikat I stopnia. – Od momentu otrzymania certyfikatu nasza placówka nieustannie podejmuje liczne i cenne inicjatywy o charakterze ekologicznym – podkreśla Beata Rączka. Dowodem dużego zaangażowania Zespołu w edukację ekologiczną jest zapowiedź udziału w kolejnych konkursach.

(eco)

  • Numer: 48 (577)
  • Data wydania: 29.11.11