Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Co z powiatami?

25.10.2011 00:00 przy

W ciągu trzech lat rząd przedstawi możliwe warianty dotyczące przyszłości funkcjonowania powiatów – wynika z rządowego projektu strategii „Sprawne Państwo 2020”.

Przygotowana przez MSWiA strategia  określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby podnieść sprawność i efektywność państwa do 2020 roku. Wśród sześciu celów, jakie stawia sobie rząd znalazły się m.in. odpowiednia organizacja państwa zakładająca racjonalne wykorzystanie środków publicznych, poprawa jakości stanowionych regulacji i ochrona praw obywateli.

W ramach poprawy organizacji państwa zakładana jest m.in. racjonalizacja podziału terytorialnego kraju oraz udoskonalenie ustroju samorządowego. Przede wszystkim rząd chce poddać szczegółowej analizie efektywność funkcjonowania powiatów i realizowanych przez nie zadań.

Warianty możliwych rozwiązań wraz z rozwiązaniami prawnymi mają zostać wypracowane do 2014 roku. „W ich efekcie możliwe byłoby rozstrzygnięcie o kształcie i koncepcji drugiego stopnia podziału terytorialnego państwa.” – czytamy w dokumencie.

W projektowanej strategii wskazano też na potrzebę pogłębionych badań dotyczących podziału terytorialnego państwa na poziomie gminnym, gdyż, jak napisano „model przyjęty w tym zakresie ponad 20 lat temu, nie uwzględnia znaczącej poprawy infrastruktury komunikacyjnej oraz zwiększenia się zakresu spraw, które mogą być załatwiane przez mieszkańców i innych interesantów przy pomocy środków komunikacji elektronicznej”.

Rząd proponuje także wzmocnienie zachęt do łączenia gmin i powiatów w większe jednostki. Zdaniem autorów dokumentu im mniejsza gmina, tym relatywnie więcej wydatkuje środków na utrzymanie swojej administracji, a to z kolei może skutkować ograniczeniem wydatków prorozwojowych (majątkowych).

Poprawie zarządzania ma służyć m.in. wypracowanie i wdrożenie jednolitego systemu budżetów zadaniowych jednostek samorządu terytorialnego w powiązaniu z wieloletnią prognozą finansową, zwiększenie efektywności gospodarki nieruchomościami publicznymi oraz poprawienie przepisów dotyczących polityki przestrzennej.

Rząd nie wyklucza też zmian w Konstytucji RP dotyczących m.in. funkcjonowania służby cywilnej na wszystkie urzędy administracji publicznej (rządowej i samorządowej).

Projekt strategii „Sprawne Państwo 2020” jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. W kwietniu i maju odbyły się konsultacje społeczne projektu, podczas których zgłoszono łącznie 471 uwag.

(raj), PAP –Samorząd

  • Numer: 43 (572)
  • Data wydania: 25.10.11