Ekoserwis: Ekologia w kościele
Kilkuset księży i osób zarządzających instytucjami kościelnymi uczestniczyło w cyklu konferencji na temat realizacji inwestycji proekologicznych w obiektach sakralnych.
O tym, w jaki sposób można na te cele wykorzystywać środki WFOŚiGW w Katowicach, mówiono 21 września w pocysterskim zespole klasztornym w Rudach i 27 września na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Biorący udział w tych spotkaniach wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk i prezes Wojewódzkiego Funduszu Gabriela Lenartowicz zaprezentowali dofinansowany przez Fundusz „Ekoporadnik parafialny” – podręcznik przybliżający rodzaje przedsięwzięć ekologicznych, na które można pozyskać dotacje lub preferencyjne pożyczki. To pierwsze tego typu wydawnictwo wkrótce trafi do wszystkich parafii w województwie śląskim.
„Ekoporadnik” ma być inspiracją do podejmowania proekologicznych zadań mających wpływ na jakość życia i środowiska, w tym projektów i inwestycji z zakresu termomodernizacji, ochrony jakości powietrza, pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, gospodarki odpadami, a także ochrony przyrody i krajobrazu, edukacji ekologicznej czy profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży. – Chodzi o to, by wszystkim miejscom kultu religijnego dać szansę na wystąpienie o wsparcie finansowe dla proekologicznych inwestycji w kościelnych budowlach jak i w zabytkowych częściach parków – mówił wiceminister Błaszczyk. Podkreślał także, że tego rodzaju inwestycje wiążą się nie tylko z poprawą stanu środowiska, ale i niosą wymierne korzyści ekonomiczne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje, wymiana starych pieców czy stolarki okiennej to konkretne oszczędności. Ważne – zaznaczył Bernard Błaszczyk – aby pogodzić wymogi nowoczesności z utrzymaniem tradycyjnego charakteru obiektów.
Konferencje były okazją do prezentowania możliwości współfinansowania przez WFOŚiGW nowoczesnych rozwiązań ekologicznych prowadzonych w obiektach sakralnych w regionie. W wielu parafiach już działają pompy ciepła, kompleksowe termomodernizacje, instalacje solarne czy fotowoltaiczne. Województwo śląskie, jak się okazuje, jest liderem w kraju jeśli chodzi o wykorzystanie na te cele środków pomocowych. WFOŚiGW rocznie na działania związane z ochroną środowiska wydaje blisko 500 mln zł. W ciągu trzech ostatnich lat ponad 16 mln zł przeznaczono na 80 zadań w obiektach sakralnych. Jak powiedziała prezes Gabriela Lenartowicz – dzięki takim spotkaniom współpraca może być jeszcze lepsza. Pozwoli ona na lepsze poznanie mechanizmów pozyskania wsparcia z naszego Funduszu. Interesuje nas aby świątynie ze względu na swój charakter stawały się coraz bardziej ekologiczne. To trudne obiekty choćby do termomodernizacji – ze względu na specyfikę budowy, powierzchnię okien i witraży. Wiele parafii ma zabytkowe kościoły i dla nich wprowadziliśmy duże ułatwienia. Zgadzamy się w takich przypadkach na zaakceptowanie wyższych kosztów modernizacji niż przy remoncie np. szkół czy urzędów. Najważniejsze jednak – stwierdziła prezes Lenartowicz – jest dobry przykład działań proekologicznych podejmowanych w lokalnych społecznościach przez parafię.
Nic tak dobrze nie spopularyzuje zachowań służących ochronie środowiska jak przykład lokalnych autorytetów. Dlatego kolejne wystąpienia na katowickiej konferencji – Ewy Manieckiej z WFOŚiGW oraz ks. Krzysztofa Gajdy z Kurii Metropolitalnej – poświęcone było praktycznym korzyściom i sposobom wykorzystania oferty Funduszu dla wspomagania działań inwestycyjnych, ochronie przykościelnych zespołów parkowych, organizacji wyjazdów dzieci do czystych ekologicznych miejscowości, a także edukacji ekologicznej.
(eco)
Najnowsze komentarze