Nauka w ferie? Czemu nie!
To już drugie spotkania z historią podczas ferii, na które zaprasza wodzisławskie muzeum. Premiera miała miejsce rok temu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie jest tak duże, że zamiast dwóch planowanych zajęć w czasie ferii odbędą się cztery. Pierwsze odbyło się 20 stycznia. – Na początek przygotowaliśmy materiały na temat sfragistyki, czyli nauki o pieczęciach – mówi Kinga Kłosińska, pracownik muzeum. – Każdy z uczestników, poza otrzymaniem zajmującej wiedzy na temat tego zagadnienia, będzie mógł wykonać własną pieczęć z plasteliny – dodaje. Poza tym dzieci odbijały gotyckie litery, pisały starożytne listy. – Wykonam pieczęć z moim portretem – mówi z uśmiechem Julia Adamczyk, która na zajęciach pojawiła się z siostrą Elą. – Po zajęciach pewnie będę wiedziała, do czego służyły pieczęcie i z jakich materiałów były wykonywane – dodaje.
Cenne eksponaty
Materiały pieczęci zmieniały się wraz z rozwojem. Pozyskiwano nowe możliwości. Początkowo stosowano glinę, tak było w starożytności. Później ołów, następnie wosk, który stał się bardzo popularny. Dopiero w XVI wieku wprowadzono lak, który ozdobnie stosuje się do dziś. Uczestnicy spotkania zapoznali się z pieczęciami herbu Wodzisławia. – Najstarszy eksponat, jaki mamy w muzeum pochodzi z XVII wieku. Pieczęć jest w drewnianym otoku, ma wielkość sporego talerza – wyjaśnia Kłosińska. Muzeum posiada także odlewy pieczęci średniowiecznych. W zajęciach uczestniczyła grupa uczniów wodzisławskiego Zespołu Szkół nr 3 w ramach warsztatów historyczno-regionalnych realizowanych w projekcie „Radość uczenia się”, współfinansowanych ze środków europejskich.
Kolejne spotkanie z historią już 27 stycznia. Tym razem uczestnicy zmierzą się z historią średniowiecza. Będzie o zabytkach i czarownicy.
mag.
Najnowsze komentarze