Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Gminy zasługują na pochwałę

15.12.2009 00:00
Wywiad z Gabrielą Lenartowicz, prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
– Mija rok, odkąd na stronach „Nowin Wodzisławskich” informujemy o projektach i programach realizowanych w gminach razem z Funduszem, a także o innych inwestycjach  ekologicznych i o ekologii. Jak możemy pod tym względem podsumować mijający rok?
– Jeśli chodzi o subregion zachodni, to liderem w pozyskiwaniu środków z funduszu był dotychczas Rybnik. Zdecydowanie wybijał się na tle gmin powiatu wodzisławskiego, rybnickiego i raciborskiego, które pod tym względem wykazywały się mniejszą aktywnością. Obecnie analizując statystyki Funduszu w skali całego województwa stwierdziliśmy, że sytuacja diametralnie się zmieniła. Pod względem pozyskanych pieniędzy z Funduszu w przeliczeniu na jednego mieszkańca, cały subregion zachodni wysunął się w województwie na czoło. Jest to ogromny sukces, a zarazem moja osobista satysfakcja, że polityka informacyjna, którą nasz Fundusz prowadzi poprzez spotkania w gronie samorządowców, konsultacje, a także poprzez współpracę z mediami takimi jak „Nowiny Wodzisławskie”, przynosi widoczne efekty. Docieramy do szerszego grona odbiorców, co skutkuje w gminach większą współpracą i większą aktywnością. Zaznaczam, że na równi traktujemy wszystkie subregiony. Dotychczas  nie musieliśmy odmawiać finansowania, o ile wniosek był celowy i  spełniał  wymagania formalne.
– Czyli w przeciągu minionego roku gminy z powiatu wodzisławskiego, raciborskiego czy rybnickiego ziemskiego zrobiły ogromny krok do przodu w pozyskiwaniu środków z katowickiego Funduszu?
– Wzrosła  świadomość nie tylko różnych możliwości finansowania, ale i także atrakcyjności środków  na cele ekologiczne. Żeby jednak taki postęp się dokonał, musieliśmy dotrzeć z informacją. My, jako Fundusz, nie jesteśmy w stanie sami tego dokonać. Musimy pozyskiwać sojuszników, a najlepszym sojusznikiem w polityce informacyjnej są media, szczególnie te lokalne, które są najbliższe środowisku mieszkańców. Jest to nasz wspólny wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
– Który z realizowanych w tym roku projektów odniósł, pani zdaniem, największy sukces?
– Uratowaliśmy projekt z Funduszu Spójności  w Raciborzu. Miasto nie mogło uzyskać pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w oczekiwanej skali. Istniała więc realna groźba zwrotu ogromnej dotacji unijnej na skutek niedomknięcia finansowania wkładu własnego do tej inwestycji. Następnym takim sukcesem jest przekonanie samorządów do racjonalnego i ekonomicznego spojrzenia na kanalizację, tak aby gminy finansowały tylko sieć dla  obszarów gęstej zabudowy, a nie prowadziły kosztownych kolektorów do kilku rozproszonych domów. Stąd  wprowadziliśmy w tym roku finansowanie obszarowych programów na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na tę zachętę odważnie odpowiedział Wodzisław, który jako pierwszy realizuje pilotażowy projekt. Myślę, że inne gminy podglądają z zaciekawieniem inicjatywę tego miasta.
Sądzę, że sukcesem są też inne nasze wspólne działania związane np. ze   sfinansowaniem odnawialnych źródeł energii w zespole klasztorno – pałacowym w Rudach, a teraz z rewitalizacją pocysterskiego parku, budową ścieżek dydaktycznych. Wyłożyliśmy także pieniądze na wiecznie zaniedbany park zamkowy w Krowiarkach. A przecież stanowi on dobro kulturowe podobnie jak park przy zamku w Raciborzu, na który też jest przygotowywany projekt. Finansujemy kolejne projekty z zakresu ochrony przyrody na terenie Arboretum Bramy Morawskiej.
– Większa aktywność w staraniach o środki z Funduszu, skuteczna polityka informacyjna. Za co jeszcze na koniec tego roku możemy pochwalić gminy?
– Z pewnością za to, że myślą o termomodernizacjach obiektów publicznych w kategoriach ekonomicznych. Z jednej strony sięgają po nasze preferencyjne pożyczki, a z drugiej dokładnie przeliczają, jakie oszczędności przyniesie im dana inwestycja. Krok po kroku modernizują kolejne obiekty, co przynosi efekt w postaci mniejszych wydatków np. na oświatę. Skutkuje to także poprawą jakości powietrza. Również w przypadku programów niskiej emisji gminy coraz częściej myślą o odnawialnych źródłach energii.  Wszystkie te działania to zarazem krok w stronę ochrony klimatu.
– Wśród beneficjentów są nie tylko gminy, ale coraz bardziej włączają się spółdzielnie, szpitale, firmy, a nawet parafie.
– Wszystkie podmioty traktujemy równo. Na przykład jesteśmy właśnie po spotkaniu z przedstawicielami archidiecezji katowickiej na temat dużej akcji informacyjnej i edukacyjnej dla proboszczów. W parafiach jest coraz więcej termomodernizacji, pojawiają się solary na obiektach kościelnych. Przynosi to efekt nie tylko energetyczny ale także informacyjny. Jeden uczy się od drugiego. Chcemy jeszcze przekonać wspólnoty parafialne  np. do segregowania odpadów przy cmentarzach. Jeśli ksiądz będzie segregował, to na pewno przekona tym dobrym przykładem swoich parafian.
– Jaki są plany Funduszu na przyszły rok?
– Chcemy zachęcić gminy, aby każda fachowo rozpoznała zapotrzebowanie mieszkańców i stworzyła dokładny program działań ekoenergetycznych. Może w jednej gminie trzeba zmodernizować elektrociepłownię, a może zainwestować w małe wiatraki, elektrownie wodne czy biogazownie? Chcielibyśmy, żeby w tym programie znalazły się najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne, które gmina chciałaby realizować. Od przyszłego roku będziemy w postaci dotacji finansować takie programy, a następnie w formie pożyczek będziemy finansowali te projekty, które się tam znajdą. Gmina i jej mieszkańcy nie będzie zdana na przypadkowe oferty, ale przy pomocy ekspertów rozpozna, jakie są najbardziej korzystne dla jej terenu rozwiązania  prowadzące do obniżenia kosztów energii dla mieszkańców. Od przyszłego roku będziemy także finansować różnicę w cenie przy zakupie autobusu komunikacji publicznej z napędem hybrydowym. Liczymy na odzew samorządów.
 
Rozmawiała: Iza Salamon
 
***
 
Gabriela Lenartowicz – prezes katowickiego Funduszu: Nasza misja

Chcemy udowodnić, że instytucja publiczna może być jednocześnie kompetentna, sprawna i przyjemna. Pracujemy nad zwiększeniem  i ułatwieniem dostępności beneficjentów do środków na ochronę środowiska, którymi zawiadujemy. Zwiększamy na przykład możliwości zaliczkowych wypłat tak aby wnioskodawcy realizując inwestycje proekologiczne  łatwiej mogli zachować płynność finansową i  sprawniej rozliczać projekty. Do nas każdy może zawsze przyjść i otrzyma wszystkie potrzebne informacje. Chcemy reagować na potrzeby, inspirować mieszkańców do inwestowania w ekologię, co ważne tak inwestować, by przynosiła realne efekty ekonomiczne. Ekologia to dzisiaj bowiem potężne koło zamachowe nowoczesnego technologicznie państwa.
 
***
 
Inwestycje i przedsięwzięcia realizowane w 2009 roku w powiecie wodzisławskim wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Kosz całkowity – 44 mln 148 tys. 169 zł
Łączna kwota umów – 6 mln 507 tys. 642 zł
 
Gospodarka wodna
- Województwo Śląskie – regulacja cieku niedobczyckiego w km 2+109-2+635 w Radlinie
 
Profilaktyka zdrowotna
- Gminy Godów, Marklowice, Mszana (dwie umowy), Radlin, Wodzisław, Gminny Zespół Obsługi Finansowej w Gorzycach, Gminny Zespół Obsługi Finansowej w Lubomi, Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Rydułtowach, Zespół Obsługi Placówek Oświaty i Kultury w Pszowie – Profilaktyka zdrowotna dzieci realizowana w trakcie wyjazdu śródrocznego w roku szkolnym 2008/2009
 
Ochrona atmosfery
- Godów – Program ograniczenia niskiej emisji dla gminy Godów w 2009 roku (II etap)
- Godów – termomodernizacja budynku usługowego przy ulicy 1 Maja 146 w Godowie
- Gorzyce – realizacja programu ograniczenia niskiej emisji w gminie Gorzyce w roku 2009
- Lubomia – Program ograniczenia niskiej emisji na obszarze gminy Lubomia – etap II
- Lubomia – termomodernizacja budynku Przedszkola Publicznego w Lubomi przy ulicy Szkolnej 5 (dwie umowy)
- Pszów – termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie (dwie umowy)
- Radlin – Modernizacja źródeł ciepła budynków indywidualnych realizowana w ramach Programu ograniczenia niskiej emisji dla gminy Radlin – etap I
- Rydułtowy – Wymiana źródeł ciepła w budownictwie mieszkaniowym gminy Rydułtowy – etap III
- Wodzisław – Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych znajdujących się na terenie miasta Wodzisławia – etap II
- Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW – Wykonanie indywidualnych węzłów cieplnych wymiennikowych dwufunkcyjnych wraz z sieciami cieplnymi oraz termomodernizacja budynków zlokalizowanych przy ulicy Kruczkowskiego 2,5, Jagienki 2,4,6, i Traugutta 18 w Pszowie, Osiedle Polana (dwie umowy)
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu – Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem kolektorów słonecznych Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ulicy 26 Marca 164 w Wodzisławiu
 
Ochrona wód
- Pszów – Budowa kanalizacji sanitarnej „Pszów” zadanie 1, część I – zlewnia ulica Niepodległości, etap II
- Radlin – Budowa kanalizacji sanitarnej w Radlinie przy ulicy Wantuły
- Wodzisław – Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z przebudową drogi w ulicy Michalskiego w Wodzisławiu.
  • Numer: 50 (475)
  • Data wydania: 15.12.09