Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Otwierają oczy na problemy świata

01.12.2009 00:00
Zespół Szkół w Gogołowej otrzymał tytuł Szkoły Globalnej.
Uczniowie Zespołu Szkół w Gogołowej mogą być dumni z tytułu Szkoły Globalnej. Wraz z nauczycielami zapracowali sobie na ten tytuł biorąc udział w wielu zajęciach, happeningach, spotkaniach, organizując wystawy i akcje. Dzisiaj na szkolnym korytarzu wisi specjalne zaświadczenie podpisane przez Janinę Ochojską - Okońską, prezesa zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej.
 
– Nasza szkoła realizowała program Szkoły Globalnej zaproponowany przez PAH pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej – mówi Teresa Pająk, nauczyciel geografii w Zespole Szkół w Gogołowej, a zarazem koordynator programu. – Program ten składał się z trzech kroków: nauki o sprawach globalnych, badania szkoły oraz akcji przeprowadzanych przez uczniów, a dotyczył praw człowieka, sprawiedliwego handlu oraz zmian klimatu – dodaje Teresa Pająk. Inspiracją do pracy z młodzieżą stało się założenie: „Edukacja globalna zajmuje się otwieraniem oczu i umysłów na istniejące we współczesnym świecie współzależności”.
 
Na znak solidarności z krajami biednego Południa uczniowie z Gogołowej zawiązywali wszystkim napotkanym osobom białe bransoletki, rozdawali zielone listki jako symbole zrównoważonego rozwoju, szyli płócienne torby i przekazywali je do miejscowych sklepów, żeby zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia klimatu poprzez eliminację plastikowych toreb dołączanych do zakupów i przeprowadzili ankietę dotyczącą oszczędzania energii w szkole. Brali również udział w spotkaniach z pochodzącym z Gogołowej misjonarzem, ks. Wacławem Stenclem, który od 20 lat pracuje na misji w Zambii, wysłuchali także prelekcji hodowcy Andrzeja Pająka na temat „Pająków i ich roli w przyrodzie”.
 
Nie sposób wymienić wszystkich działań w Zespole Szkół w Gogołowej w trakcie realizacji programu Szkoły Globalnej, a także m.in. podczas Dnia Ziemi czy Tygodnia Edukacji Globalnej. – Myślę, że udało nam się rozbudzić zainteresowanie tematyką szkoły globalnej. Zaangażowaliśmy uczniów do poszerzania wiedzy o współczesnym świecie. W realizację programu aktywnie włączyli się uczniowie i nauczyciele, a także lokalna społeczność. Nie było osoby, która stałaby z boku – dodaje koordynatorka programu Szkoły Globalnej w Gogołowej. Zaznacza, że szkoła otrzymała tytuł, który zobowiązuje. Edukacja globalna wciąż trwa.
 
(izis)
  • Numer: 48 (473)
  • Data wydania: 01.12.09