Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Sukces licealistek z Rydułtów

27.10.2009 00:00
Wielki sukces odniosły Alicja Bezuch i Agata Krajczok, uczennice klasy 2 d Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Noblistów Polskich. Ich opowiadania zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim „Bohaterowie opowieści rodzinnych”.
Konkurs zorganizowało Społeczne Towarzystwo Oświatowe w ramach programu Patriotyzm Jutra, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
 
W obronie dziadka
 
Alicja napisała tekst „Uratował jedno życie”. - Opowiadałam o pradziadku ze strony taty, Karolu Kubku, przymusowo wciągniętym do Wehrmachtu, jak wielu innych Ślązaków. Chciałam wziąć go w obronę. Teraz te sprawy bulwersują, nawet premierowi zarzucono, że miał dziadka w Wehrmachcie. Przecież ci ludzie nie mieli wyjścia, byli przymusowo wcielani – mówi Alicja Bezuch. W skompletowaniu materiałów wydatnie pomogła jej ciocia, która mocno interesowała się losami dziadka i spisywała jego dzieje. Sam pradziadek dużo też opowiadał swoim wnukom i prawnukom, nawet pisał pamiętnik.
 
Uciekała z kresów
 
Bohaterką opowiadania Agaty Krajczok jest jej prababcia Sabina Urbańska. Pochodziła z Kresów Wschodnich. - Musiała stamtąd uciekać. Tułała się z córką i synem, spała z siekierą pod poduszką. Tamte przeżycia spowodowały, że jej córka a moja babcia żyje w stresie do dziś – mówi autorka opowiadania „Cicha bohaterka”. Jej babcia nie pamiętała wielu szczegółów. Licealistce bardziej pomogła mama pamiętająca sporo z opowiadań babci. Agata znalazła w domu babci zdjęcia i inne pamiątki, które pomogły jej w pisaniu.
 
Zarwały wakacje
 
Konkurs był ogłoszony pod koniec czerwca. Do połowy lipca trzeba było oddać teksty. Dziewczyny poświęciły trzy tygodnie wakacji. Pomagała im Maria Firut, ich polonistka: - Wierzyłam w Alicję i Agatę od początku. To ogromna satysfakcja dla nauczyciela, jeśli uczniowie interesują się czymś ponad, co wymaga poświęcenia wolnego czasu. - mówi Maria Firut. Konkurs został rozstrzygnięty w sierpniu. Wpłynęło około 100 tekstów.
 
Czytała Czubówna
 
17 października w Klubie Księgarza w Warszawie odbyła się uroczysta gala. - Niesamowitą sprawą było czytanie mojego opowiadania przez Krystynę Czubównę. Zastanawiałam się, czy to ja pisałam – wspomina Alicja Bezuch.
 
Na gali był Andrzej Mularczyk, autor książki „Post Mortem”, na motywach której Andrzej Wajda nakręcił „Katyń”. - Prababcia podczas ucieczki osiedliła się na moment w Zamościu. Na gali dogadaliśmy się, że praktycznie sąsiadowała z krewnymi pana Andrzeja. Mieszkali dosłownie kilka przecznic obok – mówi Agata Krajczok. Dziewczyny spędziły w Warszawie dwa dni. Zwiedziły m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Cały pobyt fundowali organizatorzy konkursu.
 
Tomasz Raudner
  • Numer: 43 (468)
  • Data wydania: 27.10.09