Jak się piecze judasze?
„Trowa się ogibo, Janiczek się dziwo” – śpiewały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Marklowicach. Mimo deszczowej pogody, tego dnia, od razu powiało wiosną i świętami, tym bardziej, że duży stół obok aż uginał się od wielkanocnych przysmaków. Tak rozpoczął się finał gminnego Rodzinnego Konkursu Wielkanocnego na kartkę świąteczną, pisankę, dekorację koszyczka ze święconką, stroik, projekt marzanny, dekorację stołu, palmę i potrawę świąteczną.
Śledzie, szynki i sałatki
Do konkursu zostało zgłoszonych m.in. około 30 potraw, 50 kartek świątecznych i 30 palm. Ozdobione na sto sposobów pisanki trudno byłoby zliczyć. W konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Marklowic, ale także zaprzyjaźnionej czeskiej Stonavy. Wszyscy mogli porównać m.in. wypieki z obu stron granicy. Ciekawostką był czeski przepis na drożdżowe judasze. Imprezę prowadziła Jolanta Tomaszewska, dyrektor Gminnego Zespołu Placówek Oświatowych w Marklowicach. Przypomniała obrzędy i zwyczaje wielkanocne. – Tradycje warte są zachowywania. Apeluję, aby młode pokolenie od tradycji nie odchodziło – mówiła. Jeszcze przed rozdaniem nagród goście mogli degustować przygotowane potrawy. Na stole nie brakowało faszerowanych jajek, ryb, śledzi, wędlin, galaretek, kanapek, sałatek i tradycyjnego kołocza.
Jajko z urzędem gminy
Pierwsze miejsce w konkursie na kartkę wielkanocną zdobyła Katarzyna Winkler, a najlepszą pisankę zrobiła, zdaniem jurorów, Maria Staszak, która ozdobiła skorupkę misternym wizerunkiem budynku urzędu gminy w Marklowicach i kościoła. Nagrodę za pierwsze miejsce dla dekoracji koszyczka otrzymała Natalia Muczyń. Spośród stroików najwyżej została oceniona praca Anny Mrozińskiej, a za dekorację stołu nagrodzona została Maria Karwot–Pysz. W kategorii palm wielkanocnych zwyciężyła Wioleta Dudziak –Radecka, a za najlepszą potrawę uznany został pięknie ozdobiony mazurek Zofii Drychty. Nagrodę otrzymała także Szkoła Podstawowa nr 3 w Marklowicach za projekt marzanny. Były także inne, atrakcyjne nagrody dla drugich i trzecich miejsc, a także wyróżnień. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.
Iza Salamon
Najnowsze komentarze