Emerytura bez zwolnienia z pracy
Emeryci mogą zgłosić wniosek o wypłatę emerytury, która podlegała zawieszeniu z tytułu kontynuowania zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Teraz osiąganie przychodów z tytułu kontynuowania zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą nie stanowi przeszkody, aby mieć wznowioną wypłatę świadczenia. Natomiast nie zmienia się zasada, zgodnie z którą wcześniejsi emeryci do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego muszą przestrzegać dopuszczalnego limitu przychodów z umów o pracę lub np. umów zleceń, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne.
70 procent
Wypłata w pełnej wysokości następuje wtedy, gdy przychód podlegający obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub służby nie przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, wynosi według komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego kształtuje się w wysokości 2078 zł.
Można odwiesić
O swoje świadczenia nie muszą także martwić się osoby, które złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę, ale ZUS im ją zawiesił, bo kontynuowali zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy, u którego pracowali przed dniem nabycia prawa do emerytury. Wystarczy, że złożą wniosek o odwieszenie wypłat.
– Należy jednak pamiętać o tym, że wypłata emerytury osobom, którym świadczenie to zostało zawieszone, następuje na wniosek samego zainteresowanego. Bez stosownego wniosku ZUS nie może wydać decyzji o podjęciu wypłaty należności – tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w Rybniku.
We wniosku o wypłatę świadczenia należy wskazać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana emerytura, jeśli jest inny niż wskazany we wniosku o przyznanie świadczenia. Wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
(red)
Najnowsze komentarze