Ekonomik ma nowy kodeks
„Nie zmieniamy się pod wpływem innych, mamy własne zdanie” i „Traktujemy innych tak, jak chcielibyśmy, żeby nas traktowano” – to początek Kodeksu, który już po raz drugi stworzyli sobie sami uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu.
„Stop przemocy”
– Jest to kodeks uczniowski, który stworzyli sami uczniowie, nauczyciele w to nie ingerowali, byli raczej obserwatorami – mówi Adrianna Garbulowska – Gulec, pedagog szkolny w ZSE, która zorganizowała szkolną akcję „Stop przemocy”. W miniony piątek, 20 marca, odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia, które trwało w wodzisławskim zespole od listopada. Składały się na nią cykl lekcji wychowawczych na temat praw człowieka oraz ankieta dotycząca bezpieczeństwa na terenie szkoły. – W akcję włączyli się najbardziej uczniowie klas pierwszych, zaproszenie otrzymał także samorząd szkolny – dodaje Adrianna Garbulowska-Gulec.
Inspirowane ewangelią
Podsumowanie akcji składało się z dwóch części: konkursu dobrego wychowania oraz koncertu zespołu Testimonium. Konkurs wygrała klasa II technikum hotelarskiego. Prowadzili go Edyta Luleczko i Adrian Okrent. W jury zasiadali losowo wybrani nauczyciele oraz uczniowie. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące dobrego zachowania się przy stole czy w towarzystwie. W części praktycznej m.in. nakrywali stół do obiadu. Akcję uwieńczył koncert Testimonium, pop–rockowej grupy wywodzącej się z Czerwionki-Leszczyn. Zespół wykonuje teksty inspirowane ewangelią i wartościami chrześcijańskimi. – Obecnie jesteśmy w czasie trasy koncertowej, w ramach rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży odwiedzimy w sumie 26 miejscowości w całej Polsce. Czynnie włączamy się także w akcję „Stop przemocy” – powiedział nam Sebastian Drążczyk z zespołu Testimonium. Przy nowym kodeksie jest obecnie wyłożona księga, do której na znak poparcia mogą się wpisywać uczniowie.
Iza Salamon
Najnowsze komentarze