Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Prognoza oddziaływania na środowisko konieczna

10.03.2009 00:00
Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalone po 15 listopada muszą być zgodne z nową „ustawą środowiskową”

We wspólnym stanowisku szefów resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka i środowiska, Macieja Nowickiego, które ma trafić do wszystkich samorządów, ministrowie przypominają, że uchwalenie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tzw. ustawa środowiskowa) wynikało z zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku zgodności dotychczas obowiązujących przepisów z prawem unijnym. Dlatego do ustawy nie włączono przepisów przejściowych, a okres vacatio legis był krótki. Inna sytuacja oznaczałaby utrwalenie sprzecznego z prawem wspólnotowym porządku prawnego – tłumaczą obaj ministerstwa.
Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalone po 15 listopada 2008 r. (moment wejścia w życie ustawy środowiskowej) muszą być zgodne z nowymi przepisami. Oznacza to m.in. spełnienie nowego wymogu sporządzenia prognozy oddziaływania na środowisko. Brak takiego dokumentu powinien skutkować stwierdzeniem nieważności uchwały – podkreślają ministrowie.
PAP-Samorząd


Co dziesiąte orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odnosi się do relacji między państwem a samorządem terytorialnym.
Samorządy się skarżą 

 Na 811 wyroków minionej dekady 108 dotyczyło samorządów. Najczęściej skarżone jest rozporządzenie o ustalaniu granic gmin i powiatów. Choć dotychczasowe orzecznictwo TK nie daje samorządom nadziei na zmianę tego prawa, wnioski płyną nadal. Równie często samorządy skarżą prawo wyznaczające im nowe zadania, za którymi nie idą pieniądze. Praktyka pokazuje, że dobrze uzasadniony wniosek w takiej sprawie ma szanse w Trybunale.
PAP- Samorząd

  • Numer: 10 (475)
  • Data wydania: 10.03.09