Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

Więcej czasu na opiekę

13.01.2009 00:00
Mamy, które w tym roku urodziły lub urodzą dziecko, będą mogły dłużej zostać z maluszkiem w domu

Taką możliwość daje wprowadzony od 1 stycznia znowelizowany kodeks pracy. Zgodnie z jego zapisami po urodzeniu jednego dziecka przysługuje 20 tygodniowy urlop. Okres ten jest wydłużony do 31 tygodni przy urodzeniu dwojga dzieci, 33 przy trojaczkach, 35 w przypadku urodzenia czworga dzieci i 37, kiedy na świat przyszło pięcioro dzieci przy jednym porodzie. Takiego szczęścia nie miała Agnieszka Kozielska z Wodzisławia, która swoją córeczkę urodziła  w lipcu ubiegłego roku. Popiera jednak działania rządu. – Mnie przysługiwało 18 tygodni. Uważam, że to stanowczo za mało. Trudno zostawić takiego maluszka pod opieką innej osoby. Ja i tak miałam szczęście. Moją córeczką zajęła się mama. Opiekunce nigdy nie powierzyłabym dziecka w tym wieku. Niestety z powodu powrotu do pracy musiałam przestać karmić piersią. Dobrze, że rząd wydłuża urlop macierzyński. Małymi kroczkami, ale zawsze to coś – mówi Agnieszka Kozielska, mama kilkumiesięcznej Mileny.

Będzie dodatkowe wolne
 Zgodnie z rządowym projektem od 2010 r. po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego jedno z rodziców będzie mogło wykorzystać dodatkowy urlop w wymiarze sześciu lub ośmiu tygodni. Będzie to uzależnione od liczby potomstwa, które przyszło na świat. Pracodawca będzie musiał udzielić dodatkowego urlopu, jeśli rodzic złoży wniosek w tej sprawie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu obowiązkowego.
 Dodatkowy urlop macierzyński będzie wprowadzany stopniowo. W 2010 i 2011 roku jednemu z rodziców będą przysługiwały dwa tygodnie dodatkowego urlopu lub trzy. W zależności od liczby urodzonych dzieci. W latach 2012 –2013 rodzice będą mieli prawo do odpowiednio czterech lub sześciu tygodni takiego urlopu. Od 2010 r. będą obowiązywały także tzw. urlopy ojcowskie. Najpierw wyniosą tylko tydzień, a docelowo – dwa tygodnie. Jeśli mężczyzna go nie wykorzysta, urlop przepadnie.
Mimo zmiany przepisów dotyczących czasu trwania urlopu macierzyńskiego nadal będą   obowiązywały te same  zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Kto wypłaca zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński, podobnie jak pozostałe świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za okres przypadający na zatrudnienie, wypłaca płatnik składek zgłaszający na dzień ostatniego listopada roku poprzedniego powyżej 20 ubezpieczonych, w pozostałych przypadkach wypłaty dokonuje oddział ZUS.
W jakiej wysokości?
Zasiłek macierzyński wypłaca się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed powstaniem prawa do zasiłku.
Czy kobieta prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z prawa do zasiłku macierzyńskiego?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w przypadku przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może ubiegać się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego niezależnie od długości trwania tego ubezpieczenia.
(j.sp)

 

  • Numer: 2 (467)
  • Data wydania: 13.01.09