Nasi wśród najlepszych sportowców
Dwaj sportowcy z powiatu wodzisławskiego Leszek Blanik i Tomasz Sikora znaleźli się w pierwszej dziesiątce 74. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Jest to najbardziej prestiżowy plebiscyt sportowy organizowany od kilkudziesięciu lat przez najstarszy polski dziennik sportowy. Dzięki nowej formule głosowania kibice do ostatniej chwili decydowali o ostatecznej kolejności, bowiem głosy – za pomocą sms–ów – mogli oddawać jeszcze podczas trwania gali.
W tegorocznej edycji „Złotego Championa” tytuł najlepszego sportowca otrzymał Robert Kubica, pierwszy Polak w Formule 1. Tuż za zwycięzcą znalazł się najlepszy polski gimnastyk sportowy Leszek Blanik, złoty medalista ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. To był zdecydowanie jego rok, bowiem spełniło się marzenie jego samego i całego środowiska gimnastycznego w Polsce. Zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Wygrał pokonując Francuza i Rosjanina, stając się tym samym pierwszym Mistrzem Olimpijskim w historii polskiej gimnastyki. Ale to nie koniec dobrych informacji z niedawnej gali. Na ósmym miejscu uplasował się bowiem drugi zawodnik naszego powiatu, tym razem mieszkający na stałe w Wodzisławiu, biatlonista Tomasz Sikora, który na co dzień trenuje w chorzowskim Dynamicie. Srebrny medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie osiągnął w zeszłym roku fantastyczne wyniki w klasyfikacji Pucharu Świata, a niedawno zaliczył fenomenalny start do kolejnego sezonu 2008/2009 plasując się na pozycji wicelidera tej klasyfikacji.
10 Najlepszych Sportowców Polski 2008 roku w 74. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”: 1. Robert Kubica (Formuła 1), 2. Leszek Blanik (gimnastyka sportowa), 3. Tomasz Majewski (lekkoatletyka), 4. Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski (wioślarstwo), 5. Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów), 6. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie), 7. Tomasz Gollob (żużel), 8. Tomasz Sikora (biathlon), 9. Agnieszka Radwańska (tenis), 10. Piotr Małachowski (lekkoatletyka). Statuetkę Championa dla najlepszej drużyny przyznano drużynie Lecha Poznań, jako pierwszej polskiej drużynie, która przebrnęła przez fazę grupową Pucharu UEFA. Najlepszym trenerem w 2008 roku wybrano szkoleniowca wioślarskiej czwórki podwójnej Aleksandra Wojciechowskiego, a sportową imprezą roku w Polsce został Tour de Pologne. Kolejna statuetka, a dokładnie dwie, powędrowały do niepełnosprawnych sportowców roku. Otrzymały je dwie wspaniałe sportsmenki – Natalia Partyka oraz Katarzyna Pawlik. Obie wywalczyły złote medale podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Superchampion za całokształt sportowej kariery trafił w ręce najlepszego polskiego hokeisty Mariusza Czerkawskiego.
Marcin Macha
Najnowsze komentarze