Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Z wizytą u sąsiadów

23.12.2008 00:00
Gimnazjaliści z „jedynki” gościli u swoich czeskich rówieśników

Pod koniec listopada trzydziestoosobowa grupa uczniów i opiekunów wraz z koordynatorem Joanną Kałużą, wyjechała do Opawy na zaproszenie swoich kolegów ze Śląskiego Gimnazjum. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego wspólnie z Czechami projektu edukacyjnego „Sport Together.” Wizyta w Opawie rozpoczęła się od spaceru po pięknych uliczkach zabytkowego centrum, leżącego na dawnym Szlaku Bursztynowym. Młodzież zachwycił rynek, budynek teatru i Muzeum Śląskiego oraz średniowieczne kościoły i okazałe kamienice. Dzięki uprzejmości władz miejskich uczniowie mieli możliwość wejścia na wieżę ratusza i podziwiania panoramy miasta.
 – Niezwykły klimat Opawy powodował, że pękały bariery między polskimi i czeskimi uczniami. Mimo różnic językowych, nie było problemu z prawdziwym porozumieniem się – opowiada Joanna Kałuża.

Kultura
 Uczniów zbliżyły zwłaszcza wspólne warsztaty plastyczne pt. „Twórczość ponad granicami”, które poprowadziły nauczycielki z „jedynki” –  Romana Honus i Katarzyna Połomska. Młodzież wykonywała biżuterię z masy Fimo, ozdobne kafelki metodą decoupage i kafelki z freskiem klasycznym. Dla czeskich kolegów było to pierwsze spotkanie z tymi technikami plastycznymi – spotkanie, które wywołało ich ogromne zainteresowanie. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów pozostały jako pamiątki w liceum w Opawie.
Sport
 Podczas wizyty nie zabrakło elementów sportowych. Kiedy część osób miała warsztaty plastyczne, chłopcy wraz z opiekunem Sławomirem Szurkiem w hali sportowej miasta Opawy, w której trenuje ligowa drużyna czeskich siatkarzy, mieli okazję rozegrać mecz z drużyną z opawskiej szkoły.  
   Po intensywnie spędzonym dniu wszyscy uczestnicy zajęć zasiedli przy suto zastawionym stole, doświadczając czeskiej gościnności. Podano regionalne potrawy, m.in. rochliki w różnym wydaniu, pomazanki i gulasz. Ten moment stał się okazją do wspólnych żartów, rozmów, wymiany doświadczeń i wrażeń. Okazało się, że obie społeczności więcej łączy, niż dzieli.

Beata Spakowska

  • Numer: 52/53 (464/465)
  • Data wydania: 23.12.08