Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Tutaj wiele się nauczyły

23.12.2008 00:00
Rydułtowski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował program aktywizacji osób bezrobotnych 

Układały piękne bukiety, uczyły się obsługi komputera i kasy fiskalnej, robiły tipsy. Piętnaście kobiet z Rydułtów otrzymało certyfikat uczestnictwa w programie „Razem Łatwiej”.

Razem jest nam lżej
 Kasia Sznajder z Rydułtów ma średnie wykształcenie i maturę, ale nie ma konkretnego zawodu. Szuka pracy od około dwóch lat. A nie były to dla niej łatwe lata. Kiedy przyszła na pierwsze zajęcia w ramach europejskiego programu „Razem Łatwiej”, nie mogła pohamować łez. Dzisiaj czuje się już znacznie pewniej. Ukończyła m.in. kurs florystyczny i marzy o pracy w kwiaciarni. – Początki nie były łatwe – przyznaje pani Kasia. – Ciężko mi było się przełamać, zwłaszcza w grupie. Potem jednak zżyłyśmy się ze sobą. Zawiązały się między nami przyjaźnie. Odzyskałam wiarę w siebie i w swoje możliwości – mówi o sobie młoda kobieta. Nauczyła się sztuki układania bukietów, wiązanek okolicznościowych oraz ikeban.
 Jolanta Baranowska jest kosmetyczką. Szuka pracy od 1,5 roku. – Chciałabym znaleźć pracę w swoim zawodzie albo otworzyć swój zakład – snuje plany na przyszłość. – Udział w programie „Razem Łatwiej” wniósł w moje życie wiele dobrego. Miałam okazję pracować w bardzo fajnej grupie. Nabyłam nowe umiejętności – dodaje.

Żeby łatwiej się żyło
 W minionym tygodniu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rydułtowach zakończył i podsumował program aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych. Program ten jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego programu panie z Rydułtów miały okazję ukończyć kursy florystki, handlowca, wizażu oraz opiekuna osób starszych. Mogły nauczyć się obsługi komputera i kasy fiskalnej. Kursy te kończyły się egzaminem. – Całkowity koszt tego projektu to ponad 143 tys. zł, w tym środki własne to 15 tys. – wyliczyła Halina Kotala, kierownik MOPS-u. Wspólnie z Sylwią Noworytą oraz Łukaszem Buglą przygotowała prezentację realizacji europejskiego programu w Rydułtowach. – Sukcesem tego projektu jest wyposażenie piętnastu kobiet w nowe umiejętności zawodowe, wiedzę, umiejętności w zakresie zmiany postaw utrudniających dotychczas znalezienie pracy, a także zwiększenie motywacji do samodzielnych działań mających na celu poprawienie sytuacji życiowej – mówiła Halina Kotala. Podczas wręczania certyfikatów obecni byli Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów oraz przedstawiciele Rady Miasta. Warto dodać, że na realizację kolejnej edycji programu w przyszłym roku rydułtowskiemu MOPS-owi udało się pozyskać aż 350 tys. zł!
Iza Salamon

 

  • Numer: 52/53 (464/465)
  • Data wydania: 23.12.08