Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Problem w końcu zniknie

23.12.2008 00:00
Mieszkańcy ulicy Napierskiego w Radlinie w końcu odetchną. Zalewisko, które jest źródłem nieprzyjemnych zapachów, wkrótce zniknie.  Aby ostatecznie rozwiązać problem, konieczna będzie odbudowa rowu rymerskiego, wokół którego zalewisko powstało. Urzędnicy zapewniają, że do końca marca przyszłego roku gotowy będzie projekt jego odbudowy.

 Zalewisko powstało w efekcie działalności kopalni oraz oczyszczalni ścieków Kovona. Ujście rowu zostało zapchane, bo rury, którymi woda miała przedostać się za kopalnianą hałdę zostały uszkodzone. W efekcie pod domami mieszkańców Napierskiego pojawił się sporych rozmiarów zbiornik wodny, do którego napływały też wody deszczowe z ulicy Rymera. Prawdopodobnie do zbiornika trafiały także zawartości pobliskich szamb.

Ścieki na Karkoszkę
 
Obecnie przy oczyszczalni trwają prace związane z zakończeniem jej eksploatacji. Ścieki trafią do oczyszczalni Karkoszka. Wybudowana została już specjalna przepompownia oraz rurociąg przerzutowy. – Prace powinny zakończyć się do połowy stycznia – wyjaśnia Wiesław Blutko, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu.
W przyszłości rozwiązany zostanie też problem kopalni Marcel. Jej wody sanitarne również popłyną na Karkoszkę. Na razie nie wiadomo kiedy bo kopalnia ma czas. – Kopalnia na razie nie przełączyła jeszcze swoich ścieków do tego rurociągu. Zgodnie z pozwoleniami ma na to czas jeszcze przez półtora roku – mówi Blutko. Przypomnijmy, że władze Radlina oskarżały kopalnię, że jej wody sanitarne również zanieczyszczają zalewisko.

Rów trzeba odbudować
 
Kiedy woda z zalewiska w końcu zniknie, konieczna będzie odbudowa rowu rymerskiego, wokół którego zalewisko powstało. Urzędnicy zapewniają, że do końca marca gotowy będzie projekt jego odbudowy. – Mamy na ten cel zarezerwowane 300 tys. zł – zapewnia Piotr Śmieja, zastępca burmistrza Radlina. – Brzegi rowu zostaną odtworzone, a część z nich od przejścia miedzy ulicą Nałkowskiej i Wrzosową w kierunku ujścia rowu zostanie umocniona płytami ażurowymi – wyjaśnia Grażyna Janeta, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta w Radlinie.
Obecnie trwa proces zbierania zgód od właścicieli terenów, po których przebiega rów rymerski.

(art)

  • Numer: 52/53 (464/465)
  • Data wydania: 23.12.08