Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Policz sobie emeryturę

16.12.2008 00:00
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.

 Kalkulator tzw. starychemerytur służy do obliczania prognozowanych wysokości świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Aby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową www.mojaemerytura.zus.pl. W tym samym miejscu dostępny jest również kalkulator „nowych” emerytur, które od stycznia wypłacane będą z I filaru według zasad kapitałowych.
 Wysokość emerytury wyliczonej przy pomocy kalkulatora jest to kwota prognozowana na podstawie przyjętych założeń  i parametrów wpisanych przez użytkownika kalkulatora. 
Przypomnijmy, że emeryturę obliczaną według dotychczasowych zasad uzyskają – po spełnieniu wymaganych warunków – ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r. oraz ubezpieczeni z tzw. średniej grupy wiekowej, a więc urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., którzy  spełnili warunki do tzw. wcześniejszej emerytury.
 Wysokość emerytury ustalanej według dotychczasowych zasad uzależniona jest od następujących składników: wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego, kwoty bazowej, obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia.
 Podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenie emerytalne, według przepisów prawa polskiego, z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie. Ubezpieczony może również wskazać do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z okresu 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
Oprócz wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek do podstawy wymiaru emerytury dolicza się również inne składniki przysługujące ubezpieczonemu (m.in. kwoty zasiłków chorobowych, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy itp.).
 W nowym systemie emerytalnym, któremu podlega większość obecnie pracujących Polaków, wysokość emerytury oblicza się na podstawie kwoty zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie emerytalnym, zwaloryzowanego kapitału początkowego (czyli składek odprowadzonych przed 1999 r.) i średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.

Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS w Rybniku

  • Numer: 51 (463)
  • Data wydania: 16.12.08