Urzędnicy zarobią więcej?
Jedną ze zmian jest nowy sposób zatrudniania sekretarza. Od nowego roku ma on podpisywać z wójtem, starostą i marszałkiem zwykłą umowę o pracę. Do ustawy zostały wypisane także szczegółowe wymagania kwalifikacyjne na tym stanowisku oraz proponowany zakres zadań. Nie będzie możliwe łączenie stanowisk sekretarza i zastępcy wójta, sekretarz będzie mógł natomiast jednocześnie pełnić funkcję kierownika komórki organizacyjnej.
Na mocy nowej ustawy od 2012 roku znikną w urzędach samorządowych mianowania. Za trzy lata stosunki pracy osób zatrudnionych na tej podstawie zostaną przekształcone w umowy o pracę na czas nieokreślony. Do tego czasu rozwiązanie umowy z pracownikiem samorządowym mianowanym może nastąpić jedynie w przypadkach enumeratywnie wskazanych w przepisach przejściowych.
W nowej ustawie rząd zaproponował również uwolnienie płac urzędników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nowymi tabelami płacowymi zajmie się Kancelaria Premiera a nie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które wykonuje to obecnie.
W ciągu pierwszego półrocza obowiązywania nowych przepisów samorządy będą musiały stworzyć od nowa lub dostosować własne regulaminy ocen kwalifikacyjnych oraz regulaminy wynagrodzeń.
Nowością jest wprowadzenie służby przygotowawczej dla nowo zatrudnianych pracowników w urzędach, która ma służyć praktycznemu przygotowaniu do pracy w administracji. Będzie ona trwać trzy miesiące i kończyć się egzaminem.
PAP-Samorząd
Najnowsze komentarze