Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Już wiadomo ile w Wodzisławiu jest azbestui

09.12.2008 00:00
Miasto opracowało wieloletni plan usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest

Osiemdziesięciostronicowy dokument jest kompendium wiedzy na temat procedur związanych z usuwaniem azbestu oraz prognoz dotyczących całkowitego pozbycia się tego niebezpiecznego materiału. Przypomnijmy, że ma on zniknąć z budynków do 2032 r.
 – Opracowany przez nas program pokazuje m.in. jak należy z azbestem postępować – mówi Tadeusz Dragon, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu. – Demontaż powinny przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane firmy posiadające zezwolenie starosty na usuwanie materiałów niebezpiecznych. Ostatecznie azbest powinien trafić na składowisko odpadów niebezpiecznych. Najbliższe jest w Knurowie. Może on także być czasowo przetrzymany na posesji, w ramach wykonywanych prac demontażowych, pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczony – dodaje kierownik Dragon.  

Na osiedlach najgorzej
 W Wodzisławiu jest ponad 107 tys. m2 materiałów zawierających azbest, co stanowi ok. 1,6 tys. ton. Na budynkach należących do osób fizycznych jest ich 35,7 tys. m2, na miejskich 5,6 tys. m2, natomiast na innych budynkach, jak chociażby bloki administrowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, aż 66 tys. m2. Wiemy to dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej przez firmę zewnętrzną na zlecenie miasta.  
 Najwięcej niebezpiecznego dla zdrowia materiału znajduje się w dzielnicy XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki (51%). Sporo jest go także w dzielnicy Nowe Miasto (13,7%), natomiast najmniej, bo zaledwie 0,38%, na osiedlu Jedłownik. Na tle województwa Wodzisław wypada nie najgorzej. Na kilometr kwadratowy powierzchni przypadają 32,6 tony azbestu, natomiast średnia wojewódzka to 58,7 ton.

Masz azbest, to go zgłoś 
 Akcja dofinansowania do utylizacji azbestu ruszyła w Wodzisławiu w 2003 r. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na zrzucenie tego materiału ze swoich budynków mogą liczyć na 80- procentowe dofinansowanie. 40% pochodzi z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, natomiast drugie tyle z funduszu powiatowego. Dofinansowanie osób fizycznych w tym zakresie przewidziano także w Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Wodzisławia Śl.
 Do dzisiaj usunięto 371 ton tego materiału. Z prognoz Urzędu Miasta wynika, że azbest z budynków należących do osób fizycznych zniknie do 2024 r. Spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele innych budynków oraz miasto, posiadające przecież sporą ich część, deklarują usunięcie azbestu do 2032 r.
 Warto przypomnieć, że właściciele nieruchomości, nie będący osobami fizycznymi, zobowiązani są do złożenia informacji o posiadanych materiałach zawierających azbest do tzw. bazy azbestowej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski. Właściciele domów prywatnych dokonują takiego zgłoszenia w Urzędzie Miasta. (raj)

  • Numer: 50 (462)
  • Data wydania: 09.12.08