Wyciągają rękę do bezrobotnych
Powołanie nowych placówek zakłada projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, nad którym pracuje Sejm. Centra i punkty będą wyodrębnionymi komórkami powiatowego urzędu pracy. Z tym, że lokalne punkty mogą być tworzone w gminach, we współpracy z samorządami gminnymi. Projekt nowelizacji nie przewiduje tworzenia przez gminę CAZ czy samodzielnego tworzenia LPIK-u. Dlatego też nie przewiduje się, aby samorząd gminny mógł pozyskać środki na ten cel.
Przedsięwzięcia takie będą mogły być dofinansowane wyłącznie na wniosek starosty zaopiniowany przez radę danego powiatu – do wysokości 80 proc. kosztów utworzenia takiego centrum lub punktu, jednak nie więcej niż do 80-krotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w kwartale poprzedzającym.
Centrum aktywizacji zawodowej (CAZ) realizować ma działania związane ściśle z aktywizacją zawodową. Z kolei w lokalnych punktach informacyjno-konsultacyjnych (LPiK) bezrobotni uzyskają informacje o pomocy oferowanej przez urzędy pracy oraz będą mogli się zarejestrować.
Nowe rozwiązania mają zwiększyć dostęp mieszkańców wsi do informacji powiatowych urzędów pracy.
PAP-Samorząd
Najnowsze komentarze