Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Brudy wypiorą niepełnosprawni

04.11.2008 00:00
W ubiegłym tygodniu decyzją radnych powiatowych powstał Zakład Usług Pralniczych. Mieści się on w budynku starego szpitala przy ul. Wałowej.

Pracownikami będzie 15 osób niepełnosprawnych. Władze powiatu liczą na zainteresowanie kontrahentów, a co za tym idzie spore zyski.
 Działania zmierzające do powstania pralni trwają już od 2005 r. Podjął je poprzedni starosta.  Powstanie jednostki wsparły władze województwa przeznaczając na ten cel 1 mln 650 tys. zł. Kolejne dofinansowanie jest możliwe dopiero wówczas, gdy pralnia stanie się częścią Zakładu Aktywności Zawodowej. – Wcześniej musimy rozpocząć działalność i poddać się ocenie Państwowej Inspekcji Pracy – mówi Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Inspektorzy zdecydują, czy zatrudnione przez nas osoby niepełnosprawne mają zagwarantowane odpowiednie warunki. Dopiero po pozytywnym wyniku kontroli starosta zwróci się z wnioskiem do wojewody o nadanie pralni statutu Zakładu Aktywności Zawodowej – dodaje pani dyrektor.
 Na załatwienie sprawy czasu jest niewiele. ZAZ powinien działać od 1 stycznia przyszłego roku. W przeciwnym razie otrzymanie dotacji wojewody na cały rok będzie niemożliwe. Jest o co walczyć. Na każdego pracownika rocznie wojewoda przeznaczy 18 tys. zł. 
 Pralnia prowadzona przez niepełnosprawnych ma być konkurencyjna dla podobnych tego typu zakładów. Nowoczesne urządzenia i wykwalifikowani instruktorzy to tylko część zalet. Zakład będzie spełniał wymogi umożliwiające pranie materiałów używanych w miejscach szczególnie kontrolowanych pod względem higieny. Na Wałowej możliwe będzie prawnie m.in. pranie wyposażenia szpitalnego, włącznie z przedmiotami wykorzystywanymi na blokach operacyjnych.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 45, (457)
  • Data wydania: 04.11.08