Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

ZUS odda pieniądze

07.10.2008 00:00
Trybunału Konstytucyjnego orzekł niezgodność ustawy o zasiłkach z Konstytucją. Jeśli więc w ciągu trzech ostatnich lat korzystałeś ze zwolnienia lekarskiego możesz sprawdzić czy prawidłowo naliczano ci zasiłek chorobowy

Jeśli w ciągu trzech ostatnich lat pracując otrzymywaliśmy dodatkowe wynagrodzenie oraz korzystaliśmy ze zwolnienia lekarskiego, powinniśmy także sprawdzić czy prawidłowo naliczano nam zasiłek chorobowy. Inicjatywa należy do nas. - Nie wiem dokładnie w jaki sposób miałem liczony zasiłek, ale na pewno dokładnie to sprawdzę. Otrzymywałem sporo dodatków i jeśli faktycznie będę mógł coś dostać, to z tego skorzystam - mówi Łukasz Kala, pracownik kopalni.

Wystarczy wniosek
 
Do uzyskania wyrównania zasiłków wystarczy jeden wniosek złożony pracodawcy lub najbliższej jednostce ZUS, dotyczący wszystkich pobieranych w tym okresie zasiłków i wynagrodzenia za czas choroby. - Odsetki zaś należy obliczyć za każdy dzień zwłoki, czyli od dnia następnego po dacie wypłaty zasiłku, którego podstawa wymiaru ustalana jest ponownie, do dnia, w którym nastąpiło wypłacanie wyrównania włącznie. Jednak zasadę obliczania odsetek powinni także stosować pracodawcy rozpatrujący wnioski swoich pracowników o wyrównanie zasiłków - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku. Możemy domagać się u pracodawcy oraz w ZUS należności, jakie są nam winni wraz z odsetkami nawet do 3 lat.

Konsultacje dla pracodawców
 
Nowy sposób naliczania zasiłku to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który to orzekł niezgodność ustawy o zasiłkach z 1999 roku z Konstytucją. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy skierować się do najbliższej placówki ZUS. - Do oddziału ZUS w Rybniku z pismami o pomoc występują nie tylko pracownicy, ale i zakłady pracy - dodaje Beata Kopczyńska. Ze względu na liczbę petentów, oczekujących na pomoc, rybnicki ZUS postanowił także zorganizować konsultacje dla płatników składek, by wyjaśnić wszelkie niejasności w tym temacie. Spotkania odbyły się 22 i 26 września. Na konsultacjach pojawiło się 60 przedstawicieli różnych zakładów pracy i instytucji z Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia, Kuźni Raciborskiej, Żor, Raciborza, jak również z Tychów. - Wiedza podana jest w łatwy i przystępny sposób, co niestety nie oznacza, że pracy będzie mniej. Ale dobrze, że mamy takie merytoryczne wparcie - mówi Jolanta Możdżeń z Wodzisławia.

Miesiąc na wyliczenie
 
Zarówno ZUS, jak i zakłady pracy, mają 30 dni na rozpatrzenie naszego wniosku o przeliczenie zasiłku chorobowego, licząc od następnego dnia po dacie wpływu wniosku o jego wyrównanie. Wzory wniosków można znaleźć w Internecie, ale wystarczy podać swe dane oraz wpisać np. „wnoszę o ponowne przeliczenie mi podstawy zasiłku chorobowego". Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Zasiłków rybnickiego oddziału, ZUS będzie brał pod uwagę cały okres do 3 lat wstecz. Nie musimy się też martwić czy składamy wniosek do naszego zakładu pracy, czy do oddziału ZUS-u. Różnica jest taka, że ZUS rozpatrzy wniosek do 30 dni od wpłynięcia ostatniego dokumentu, ponieważ dokumentację musi uzyskać od naszego pracodawcy, zaś składając wniosek w zakładzie pracy powinniśmy otrzymać wyrównanie do 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli pracodawca lub ZUS nie dotrzyma terminu, należą się nam odsetki za każdy dzień zwłoki.

Łukasz Żyła

 

  • Numer: 41, (453)
  • Data wydania: 07.10.08