Przekroczyli granice

30.09.2008 00:00
Mirosław Gołębiewski z Chemia Hurt Rybnik wygrał Polsko-Czeski Półmaraton na dystansie 21 kilometrów, który odbył się 28 września w Wodzisławiu

132 biegaczy z całej Polski i sąsiednich Czech wystartowało w Polsko-Czeskim Półmaratonie, który w minioną niedzielę odbył się na wodzisławskim rynku. Hasłem przewodnim było „Przekraczamy granice”. Wodzisławskie ściganie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich odbył się bieg na krótkim dystansie 4,2 kilometra, a w drugiej biegacze ścigali się na dystansie nieco ponad 21 kilometrów.
 W krótszym biegu wystartowało aż 51 zawodników, najwięcej z województwa śląskiego i sąsiednich Czech.
 Najszybciej do mety przybiegł Łukasz Mika z Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka Plus Rydułtowy, któremu dystans ten zabrał 14 minut i 56 sekund. Drugi na linię mety przybiegł raciborzanin Szymon Szyminek, który stracił do zwycięzcy zaledwie 2 sekundy. Wśród kobiet najszybciej pobiegła 17-letnia Danuta Lichacz z Jastrzębia Zdroju, która zaliczyła czas 20 minut i 12 sekund. Najlepszą reprezentantką powiatu wodzisławskiego została Agnieszka Jainta z Formy Wodzisław, która pobiegła z czasem 21 minut i 8 sekund i zajęła 4 miejsce w klasyfikacji generalnej, ale drugie w swojej kategorii wiekowej K–30. Rewelacyjnie pobiegła się także Beata Piłatowska z Formy, która zajęła 9 miejsce w klasyfikacji generalnej, ale okazała się niepokonaną w swojej kategorii wiekowej K–40.
 Doskonale spisali się również medalowcy w swoich kategoriach wiekowych: Karolina Wrona (Forma Wodzisław – 3 miejsce w K–20), Danuta Skonieczny (Forma – 3 miejsce w K–50), Sławomir Szurek (Rydułtowy – 1 miejsce w M–30), Bogusław Nosal (Forma – 3 miejsce w M–30), Adam Koloska (Forma – 3 miejsce w M–40), Mirosław Piłatowski (Forma – 2 miejsce w M–40) i Zenon Mężyk (Forma – 3 miejsce w M–50).
 W najważniejszej części imprezy, czyli w półmaratonie na dystansie 21 kilometrów udział wzięło aż 81 zawodników. Nasz powiat najliczniej reprezentowała Forma Wodzisław. Wygrał Mirosław Gołębiewski z Chemia Hurt Rybnik, który osiągnął czas 1 godz. 15 minut i 10 sekund. Ponad półtorej minuty później przybiegł Grzegorz Będkowski z Sokoła Tarnów, a trzecie miejsce wywalczył Jarosław Prokop z TKKF Jastrząb Ruda Śląska.
 Najlepszym zawodnikiem z powiatu wodzisławskiego był Janusz Magiera, który reprezentuje barwy wodzisławskiej Formy. Magiera startował w kategorii M–40 i zajął bardzo wysokie 7 miejsce w klasyfikacji generalnej. W swojej kategorii wiekowej wywalczył trzecią lokatę. Najszybszą kobietą biegu była Anna Balbus z Maratonów Polskich, a wśród naszych reprezentantek 4 miejsce wywalczyła Katarzyna Wernik z Formy Wodzisław. W poszczególnych kategoriach wiekowych na podium stanęli także Marcin Kołoczek (Bełsznica – 3 miejsce w M–20) oraz Wacław Dziuk (Radlin – 1 miejsce w M–60).
 Impreza organizowana była przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu przy współudziale Urzędu Miasta w Wodzisławiu, Wodzisławskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Forma, a współfinansowana była z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

• Numer: 40, (452)
  • Data wydania: 30.09.08