Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

W hołdzie honorowemu obywatelowi

08.04.2008 00:00
Mieszkańcy wspominali papieża Jana Pawła II

Obchody trzeciej rocznicy śmierci Karola Wojtyły miały tutaj charakter wyjątkowy, bo Papież Polak był honorowym obywatelem miasta. Z tej okazji 2 kwietnia w tutejszej bazylice odbyła się uroczysta msza święta, a cztery dni później miał miejsce koncert organowy w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego i spotkanie z tymi, którzy mieli zaszczyt spotkać Jana Pawła II. Wśród nich była m.in. Maria Kubica z inicjatywy, której rada miejska w lutym 1998 przyznała zaszczytny tytuł ówczesnej głowie kościoła.
- Pierwszy raz miałam okazję spotkać papieża osobiście w 1993 roku. Kiedy powiedziałam mu skąd jestem od razu sobie przypomniał, że przecież w 1968 roku też był w Pszowie. Wtedy zaczęła kiełkować myśl, ze przecież wkrótce będzie trzydziestolecie tej wizyty. W 1997 roku zgłosiłam swój pomysł. Ówczesny burmistrz Stanisław Lorek i rada go poparła. Akt nadania zawieźliśmy do Rzymu – wspominała Maria Kubica.
Organizatorami niedzielnego spotkania byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa i Miejski Ośrodek Kultury.

(j.sp)

  • Numer: nr 15 (429)
  • Data wydania: 08.04.08