Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ile pieniędzy za domy?

08.04.2008 00:00
Wójt Lubomi przekonywał do swoich racji posłów

Wójt gminy Czesław Burek gościł na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja została zwołana na wniosek posła Henryka Siedlaczka. Jej tematem była kwestia budowy zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny”.
– Uzmysłowiłem posłom, że przy wypłacie odszkodowań nie można stosować wartości rynkowej ze stopniem zużycia. Przecież jeśli ktoś ma stary dom, to otrzyma za niego niewielkie odszkodowanie, które na pewno nie wystarczy na budowę nowego domu – wyjaśnia Czesław Burek.
Dlatego gmina upomina się o swoje gdzie tylko może. Chce by przy wypłacie odszkodowań stosowano zapisy umowy o pożyczce z Banku Światowego, z której pokryta będzie budowa zbiornika. Jeden z fragmentów umowy mówi o tym, że przy wypłacie odszkodowania należy brać pod uwagę wartość odtworzeniową budynków.
– Tak naprawdę to ja już sam nie wiem jaką oni chcą wersję realizować. Banku Światowego nie, Polską też nie. Chyba wersję z Bangladeszu – irytuje się Burek. Być może sprawa rozjaśni się nieco 10 kwietnia na najbliższym spotkaniu władz gminy z mieszkańcami Nieboczów. Ma się na nim pojawić również dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Franciszek Pistelok. Czy tym razem wyjaśni, na jakich zasadach zostaną wypłacone odszkodowania? Czas pokaże.

Artur Marcisz

  • Numer: nr 15 (429)
  • Data wydania: 08.04.08