Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Fiskus załatwi sprawę

08.01.2008 00:00
Wiele wskazuje na to, że liczba osób przekazujących 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego znacznie wzrośnie. Tym samym więcej pieniędzy trafi do ludzi najbardziej potrzebujących, zasili także konkretne i ważne społecznie przedsięwzięcia. Wszystko za sprawą zmiany przepisów. Już nie wymaga się od nas wpłacenia wyliczonej kwoty podatku w banku czy na poczcie i oczekiwania na jej zwrot. Teraz urząd skarbowy zapłaci za nas. To nie jedyne udogodnienia.

Do tej pory każdy, kto przekazywał 1 procent swojego podatku na wskazaną przez siebie organizację, musiał wcześniej wpłacić odpowiednią kwotę na poczcie lub w banku. Choć nie wymagało to aż tak wielkich poświęceń, wielu ludzi rezygnowało z takiej formy pomocy z powodu dodatkowych formalności.

Nie musimy wpłacać

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok zmieni się mechanizm przekazywania pieniędzy. Wpłaci je za nas urząd skarbowy.

- To nie jedyne zmiany. Możliwość podjęcia takiej decyzji została w końcu przyznana każdemu podatnikowi. Zarówno temu, który opłaca podatek wg skali podatkowej jak i temu, który opłaca podatek liniowy, a więc dużym firmom. Dzięki temu na rzecz organizacji trafi o wiele więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych - tłumaczy doradca podatkowy Dariusz Graczyk.

Możesz wskazać cel

Podatnik musi w zeznaniu (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, czyli jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Cel darowizny podajemy w zeznaniu. Można w nim także umieścić dodatkowe informacje, np. czy pieniądze mają być przeznaczone na leczenie konkretnej osoby. Według Ministerstwa Finansów, taką informację można zamieścić w rubryce ‚"Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem'', znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego. Urząd skarbowy prześle je później organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Jednak nie cała deklarowana przez nas suma zostanie przekazana. Zostanie z niej pokryty także koszt przelewu.

- Aby skutecznie przekazać swój 1 proc., należy przede wszystkim złożyć w terminie zeznanie roczne. Jego przekroczenie wyłącza bowiem możliwość decydowania o przekazaniu części pieniędzy należnych na podatek - dodaje Dariusz Graczyk.

(j.sp)

  • Numer: 2 (416)
  • Data wydania: 08.01.08