środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Pałac wybudował Zawadzki

18.12.2007 00:00
Ukazała się dziewiąta już broszura z cyklu zabytki powiatu wodzisławskiego. Tym razem poświęcona została pałacowi w Kokoszycach.

 Publikacja została poświęcona zespołowi pałacowo–parkowemu w wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce. Autorem najnowszego wydawnictwa Starostwa Powiatowego, podobnie jak  8 poprzednich, jest Paweł Porwoł, były dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, który od lat stara się ocalić od zapomnienia okoliczne zabytki. Zbieranie materiałów do najnowszego wydania było żmudne i przypominało pracę detektywa.

– Nie ma prawie żadnych zachowanych informacji o tym obiekcie. Jedynym i to dość szczątkowym źródłem jest archiwum archidiecezjalne w Katowicach. Musiałem ze strzępków stworzyć jakąś logiczną całość – opowiada Paweł Porwoł.

Przy okazji badań prowadzonych przez pana Pawła okazało się, że pałac wcale nie został wybudowany jak dotąd sądzono w 1783 roku, ale 110 lat później. Omyłkowo bowiem odczytywano rzymską datę umieszczoną na fasadzie budynku. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się zapisowi widać, że nad niektórymi cyframi dodatkowo znalazły się także poziome kreseczki, a wtedy liczą się one już podwójnie. Oznacza to jednocześnie, że pałacu nie postawił Gustaw Baltazar von Czebulka, ale Wilhelm Franz von Zawadzki.

W kokoszyckim pałacu po przekształceniu go w 1928 roku w Dom Rekolekcyjny bywało wielu znamienitych gości, m.in. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież, Agostino Casaroli, sekretarz stanu państwa watykańskiego w roku 1967. Dziś pałac w Kokoszycach, dzięki gruntownemu remontowi odzyskał dawny blask, a na rekolekcje przyjeżdżają tutaj ludzie z różnych stron Polski. Publikacja Pawła Porwoła jest jak na razie jedyną, która próbuje odtworzyć historię zespołu pałacowo–parkowego. W powiecie wodzisławskim jest jednak jeszcze wiele obiektów wartych upamiętnienia.

– Nawet gdyby broszury były wydawane kilka razy w roku, to pracy jest jeszcze na dobrych kilka lat. Im szybciej powstaną takie opracowania, tym lepiej, bo wiele z naszych zabytków może zniknąć na zawsze nim ktokolwiek się nimi zainteresuje – dodaje Paweł Porwoł.

Za upowszechnianie wiedzy na temat spuścizny kulturalnej ziemi wodzisławskiej Paweł Porwoł otrzymał w tym roku nagrodę od starosty powiatu wodzisławskiego.

(j.sp)

  • Numer: 51/52 (413/414)
  • Data wydania: 18.12.07