Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Medal za kulturę

04.12.2007 00:00
Janina Turek, wieloletnia pracownica Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia w rydułtowskim Urzędzie Miasta otrzymała medal za zasługi w ramach współpracy transgranicznej i krzewienie kultury polskiej
Odznaczenie przyznał Polski Związek Kulturalno-Oświatowy z czeskiej Orlovej Lutyni, który w tym roku obchodzi 60. rocznicę powstania. Wręczenie medali odbyło się w Czechach. kilka tygodni temu. Janina Turek była jedyną Polką, którą wyróżnił PZKO. To właśnie ona zainicjowała piętnaście lat temu współpracę kulturalną pomiędzy oboma miastami.
 – Przyznam szczerze, że byłam ogromnie zaskoczona. Nikt wcześniej nie poinformował mnie o tym medalu. Oprócz mnie uhonorowano jeszcze kilka osób, ale nie było wśród nich żadnego Polaka. Dlatego tym bardziej czuję się szczególnie wyróżniona – mówi Janina Turek.
 
 Janina Turek organizacją imprez kulturalnych zajmuje się od 30 lat. Wcześniej pracowała w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. Mieszkańcom Rydułtów znana jest m.in. z prowadzenia imprez w ramach obchodów święta miasta. Niewielu pewnie wie, że także liczne koncerty i wystawy, które odbywają się w Rydułtowach są jej zasługą.
 
 (j.sp)
  • Numer: 49 (411)
  • Data wydania: 04.12.07