Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jak się kształcić po 50-tce

13.11.2007 00:00
Ponad sto osób uczestniczyło w konferencji poświęconej rozpowszechnianiu kształcenia na odległość.

Ponad sto osób uczestniczyło w konferencji poświęconej rozpowszechnianiu kształcenia na odległość. Spotkane odbyło się 30 października w hotelu Gołębiewski w Wiśle. Rozmawiano o promocji metod uczenia się za pomocą tzw. e-learningu. To nauka z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych - głównie Internetu. Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia prowadzono dwa konkretne działania. Pierwsze to przygotowanie programu, natomiast drugie polegało na jego zastosowaniu i „przetestowaniu" przy udziale 70 osób. Od stycznia trwa trzeci etap, czyli rozpowszechnianie tej metody nauki. W jego realizację zaangażowało się 11 powiatów z województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego, w tym powiat wodzisławski. To właśnie starostwo w Wodzisławiu odpowiada za sprawne przeprowadzenie tego przedsięwzięcia, którego podsumowanie i zakończenie nastąpi w marcu przyszłego roku. - Założeniem programu jest objęcie wsparciem osób w jakikolwiek sposób dyskryminowanych na rynku pracy - tłumaczy Józef Żywina, odpowiedzialny za przeprowadzenie trzeciego etapu programu. - My skupiliśmy się na pracownikach w wieku powyżej 50 roku życia. Wielu z nich jest zagrożonych utratą pracy. Dzięki nowoczesnym metodom nauczania mają oni szansę na doskonalenie swoich umiejętności i udowodnienie swojej wartości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym mogą się uczyć głównie języków obcych, choć nie tylko. Są także inne szkolenia, jak chociażby nauka obsługi wózków widłowych. W tym przypadku część praktyczna to jedynie 15 godzin  - dodaje Żywina.

Na konferencji w Wiśle zastanawiano się także jak wykorzystać potencjał programu w przyszłości. Już wiadomo, że w wielu powiatach powstanie sieć Centrów Edukacji Społeczeństwa Informatycznego. W każdym zainteresowanym powiecie mają się pojawić konsorcja, które ułatwią pozyskiwanie kolejnych funduszy z Unii Europejskiej. W ich działania zaangażowane będą powiatowe urzędy pracy, centra kształcenia ustawicznego oraz poszczególne starostwa. Planuje się także prowadzenie szkoleń dla przyszłych trenerów, głównie nauczycieli informatyki, którzy będą w stanie sprawnie zarządzać platformami internetowymi wykorzystywanymi do kształcenia. 

(raj)

  • Numer: 46/2007
  • Data wydania: 13.11.07