Większy wybór
Tynki mozaikowe zwane kamyczkowymi są odmianą tynków akrylowych. Ich spoiwem jest żywica. Stosuje się je w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. W pierwszym przypadku stosowane są przeważnie do wykonania cokołów, ale zdarzają się także domy w całości nimi pokryte. W przypadku drugim pokrywają zazwyczaj ściany korytarzy, klatek schodowych. Ich zaletą jest wysoka odporność na zabrudzenia. Dodatkowo są wodoodporne i łatwo zmywalne. – Zazwyczaj od złożenia zamówienia na gotowy produkt do momentu jego realizacji mija kilka dni. Naszym klientom proponujemy tynki „od ręki”. Od nas klient wyjdzie z pojemnikiem gotowej już do dalszej obróbki mieszanki – mówi Sebastian Kikina, z PUH Grud. Jest to możliwe dzięki własnemu mieszalnikowi, który firma niedawno zakupiła. Na jego korzyść przemawia także możliwość stworzenia tynku według indywidualnych potrzeb. – Firmy oferujące gotowe żywice proponują wybór spośród 32 recept. My wychodzimy ponad to. Nie musimy się trzymać wzornika sztywno a jesteśmy w stanie wykonać dla klienta dowolny kolor tynku – mówi Sebastian Kikina. Cenną zaletą jest cena. Wiaderko zmieszanego w firmie Grud produktu wynosi 172 zł za 25 kg.
Tynki można kłaść na tradycyjne tynki cementowe lub cementowo-wapienne. Może to być również ściana betonowa lub zbrojona warstwa bezspoinowego systemu ociepleń. Wewnątrz pomieszczeń można je kłaść pod płyty gipsowo-kartonowe. Fachowcy PUH Grud radzą, by powierzchnia była idealnie równa. Nakłada się dosyć cienką warstwę tynku i dlatego nakładanie go na nierówne powierzchnie uniemożliwi osiągnięcie oczekiwanej gładkości. Radzą, by nie nakładać tynku na starej, osypującej się wyprawie tynkarskiej. Tynk może bowiem odpaść po kilku latach.
Przed rozpoczęciem układania nowej wyprawy z tynku mozaikowego trzeba podłoże zagruntować zgodnie ze wskazówkami producenta tynku.
B.S
Najnowsze komentarze