Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

5 pomysłów na podjazd do garażu

11.09.2007 00:00
Ładny i wytrzymały – taki powinien być podjazd do garażu. Może wyglądać bardzo skromnie lub przeciwnie – kolorowo i efektownie. Otwórzmy się zatem na nowe możliwości.

Wielość materiałów dostępnych w składach budowlanych czy centrach ogrodniczych daje mnóstwo możliwości aranżacji ścieżek i podjazdów wokół domu. Z łatwością można stworzyć ciekawe, niepowtarzalne kompozycje. Pamiętajmy tylko, że kształt i barwa tych nawierzchni powinny współgrać z otoczeniem domu.  Prezentujemy kilka pomysłów na efektowny, a jednocześnie praktyczny podjazd do garażu.

Kostka betonowa

Obecnie najczęściej układana nawierzchnia wokół domów jednorodzinnych. Kostki są produkowane w wielu kolorach: czerwonym, czarnym, szarym, zielonym i brązowym, ale także żółtym czy grafitowym. Mogą być uszlachetnione kruszywem z naturalnego granitu, bazaltu czy innych minerałów. Ich powierzchnia jest gładka lub nierówna, przypominająca naturalny kamień. Kostki mogą mieć różnorodne kształty (kwadratu, prostokąta, trapezu, rombu), o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, mają w ofercie gotowe kolekcje, które zawierają kilka wzorów kostek o różnych kształtach i barwach.

Płyty betonowe

To elementy o podobnej budowie i właściwościach jak kostka betonowa, tyle że większe. Będą dobrze wyglądały zwłaszcza przy domach nowoczesnych, o prostej bryle i płaskim dachu. Mogą mieć powierzchnię gładką, tłoczoną (we wzory takie jak: kamień, kostka, wzory geometryczne) lub pokrytą ozdobnymi ziarnami kruszywa. Są szare, barwione albo z wierzchnią warstwą lastryko (czyli uszlachetnione dodatkiem mocnego kruszywa). Dobrze wyglądają także w zestawieniu z mniejszymi elementami, czyli kostkami.

Beton stemplowany

To kolejny przykład zastosowania betonu na podjeździe. Na wylanym betonie odciska się specjalną formą wzór imitujący kamień, kostkę, płytkę kamienną czy deskę. Do betonu można dodać pigment i nadać mu dowolną barwę. Na koniec suchą nawierzchnię należy zaimpregnować uszczelniaczem, który zapobiega wnikaniu wody, benzyny czy oleju oraz utrwala kolor. Jak widać, nawierzchnia z betonu stemplowanego daje wiele możliwości aranżacyjnych, jej dodatkową zaletą jest to, że można ją wylać także na już istniejący stary betonowy podjazd.

Klinkier

To tworzywo ceramiczne, które nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swój kolor i nie odpryskuje, jest także odporne na działanie olejów, benzyny, kwasów i promieni UV. Jednym słowem – jest najtrwalszym z materiałów nadających się na nawierzchnię przed garażem. Występuje w wielu barwach: odcieniach żółci, czerwieni, brązu i grafitu, może mieć kształt tradycyjnych płytek, cegieł brukowych lub kształtek z otworami, które pozwalają tworzyć nawierzchnie klinkierowo-trawiaste. Klinkier dobrze wygląda przy domach tradycyjnych, znakomicie komponuje się z elementami z naturalnego kamienia.

Kamień naturalny

Nawierzchnie wokół domu mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni. Najpopularniejszy jest granit – jest wytrzymały, trwały i występuje w wielu kolorach (szarym, żółtym, brązowym, zielonym i czerwonym), drugi w kolejności to równie wytrzymały bazalt. Rzadziej stosuje się piaskowce i zbite wapienie. Materiały kamienne przeznaczone na podjazdy i inne nawierzchnie występują w trzech formach: kostki, kamieni łamanych oraz kamieni łupanych warstwowo (taka nawierzchnia nazywa się dzikim brukiem). Zdarzają się także nawierzchnie z owalnych kamieni polnych, najlepiej pasują one do posiadłości wiejskich i drewnianych domów. Kostki kamienne dobrze wyglądają w każdym otoczeniu, natomiast kamienie łamane i łupane warstwowo będą wyglądały efektownie przede wszystkim w ogrodach rustykalnych, wiejskich.

MN-S

  • Numer: 37 (399)
  • Data wydania: 11.09.07