Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Wszyscy zdali maturę

17.07.2007 00:00
Sprawdziliśmy jak maturzystom ze szkół naszego powiatu poszło na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Okazuje się, że wypadli całkiem przyzwoicie. Świadectwa maturalne wydano 92,96 % zdających, co plasuje nasz powiat na dobrym czwartym miejscu wśród innych powiatów województwa śląskiego.

Należy przy tym pamiętać, że wynik ten obejmuje także maturzystów, którzy oblali egzamin z jednego przedmiotu. Wynika to z funkcjonującej jeszcze w tym roku tzw. abolicji maturalnej. Uzyskane wyniki dobrze świadczą o poziomie szkolnictwa w naszym powiecie. Pamiętajmy, że obecnie część ustna matur oceniana jest przez zewnętrzne komisje egzaminacyjne. Dzięki temu wyniki można uznać za obiektywne.

Współpraca procentuje

Szczególnie cieszy rezultat jaki osiągnęli maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu. W szkole tej świadectwa maturalne zostały wydane wszystkim uczniom zdających maturę! To około 250 osób. Wynik wyjątkowy, nawet w skali całego województwa śląskiego.
 
– Bardzo się cieszę z tegorocznych wyników. One w sposób obiektywny potwierdzają naszą pozycję oraz trud włożony w nauczanie młodzieży – mówi dyrektor szkoły Anna Białek. I rzeczywiście – w ubiegłym roku II LO z Wodzisławia po raz pierwszy zostało sklasyfikowane w rankingu najlepszych szkół naszego kraju, na miejscu 36. W rankingu tym pojawiła się jeszcze tylko jedna szkoła powiatu wodzisławskiego – Zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia, czyli popularna „Budowlanka”.

– Wynik osiągnięty przez nas jest rzeczywiście imponujący. Ma on jednak swoje głębokie podstawy. Przede wszystkim mam tu na myśli wzorcową współpracę na linii nauczyciel – uczeń. Nasi nauczyciele są dla swoich podopiecznych przewodnikami. Potrafią im zawsze doradzić, pomagają im dokonać wyboru – przekonuje Anna Białek.

Matura po angielsku

W tym roku, po raz pierwszy w tej szkole maturę zdawali uczniowie z klasy dwujęzycznej. Językiem wykładowym, obok języka polskiego, jest tutaj język angielski. Mimo wyższych wymagań uczniowie tej klasy zdobyli bardzo duże liczby punktów z poszczególnych przedmiotów. – Oni zdawali maturę po polsku i po angielsku. Z pewnością mieli trudniej niż pozostali uczniowie. A mimo to spisali się rewelacyjnie – cieszy się dyrektor Białek. – Nawet egzaminatorzy z komisji zewnętrznej byli zdumieni, że mimo tak wysokiego poziomu trudności, uczniowie z tej klasy zdawali tak dobrze – dodaje pani dyrektor.

Warto dodać, że rady senackie wielu wyższych uczelni zdecydowały, że punkty maturzystów z dwujęzycznych klas będą przeliczane w stosunku 4/3. A to oznacza, że podczas rekrutacji na takie uczelnie, będą bezkonkurencyjni – kończy dyrektor Białek.

Artur Marcisz

  • Numer: 29 (391)
  • Data wydania: 17.07.07