Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Dom kultury na sprzedaż

17.07.2007 00:00
Kompania Węglowa zdecydowała o wystawieniu na sprzedaż Domu Orkiestry, jedynego ośrodka kultury w mieście. Decyzja zapadła, choć od dłuższego czasu z władzami Rydułtów prowadzono rozmowy na temat bezpłatnego przekazania obiektu. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg. Miasto w nim nie wystartuje.

Dom Orkiestry w Rydułtowach został wystawiony na sprzedaż. O tym, co się stanie z jedynym ośrodkiem kultury, zdecyduje nowy właściciel.

Dom Orkiestry wybudowano w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Przez lata administrowała nim kopalnia Rydułtowy. Cztery lata temu obiekt oddano w użytkowanie miastu. Dzisiaj swoją siedzibę ma tutaj m.in. Ośrodek Pracy Pozaszkolnej, młodzi szachiści, orkiestra KWK Rydułtowy, chór Cecylia, numizmatycy oraz klub skata sportowego.

Dbali o budynek jak o swój

Pozbycie się budynków przez spółkę węglową było planowane od dawna. Władze Rydułtów, wiedząc o tym, starały się przejąć budynek za symboliczną złotówkę. – Uważam, że tak właśnie powinno się stać, dlatego nie przystąpiliśmy do przetargu. Przecież to za miejskie pieniądze ten budynek przez lata remontowano i go odnawiano – mówi Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Tego samego zdania jest Bożena Wójcicka z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej, nieformalna kierowniczka obiektu. – Pamiętam, jak to wszystko tutaj wyglądało. Przecież to była ruina. Przeprowadziliśmy gruntowny remont i ciągle zabiegamy o to, by budynek spełniał wszystkie standardy – mówi Bożena Wójcicka.

Zaskakująca decyzja

O sprzedaży budynku Kompania Węglowa zdecydowała, choć od dłuższego czasu trwały rozmowy z miastem. Do kompromisu było blisko. – Na ten temat dyskutowaliśmy z wiceprezesem Kompanii. Wydawało się, że miasto otrzyma obiekt za darmo. Niestety w piśmie od prezesa Kompanii poinformowano nas, że Dom Orkiestry jest wystawiony na sprzedaż – mówi Kornelia Newy.

Dlaczego podjęto taką decyzję? Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompani Węglowej, twierdzi, że przekazując obiekt miastu, kompania mogłaby być posądzona o niegospodarność.
– Takie są zasady rynku. Właściciel sprzedał budynek bo miał do tego prawo. Moglibyśmy zostać posądzeni o niegospodarność. Jedna czy druga kontrola bardzo szybko by to wychwyciła – mówi Madej. Na pytanie, dlaczego więc prowadzono rozmowy z miastem, nie usłyszeliśmy odpowiedzi.

Mieszkańcy muszą poczekać

Wiele wskazuje na to, że już niebawem miasto zostanie pozbawione domu kultury. Na szczęście Rydułtowy otrzymały blisko 6 mln zł z Unii Europejskiej na budowę Centrum Kultury i Rozrywki. Obiekt powstanie za kilka lat w budynku po krytej pływalni.

Warto dodać, że Kompania Węglowa wystawiła na sprzedaż także budynek ośrodka zdrowia przy skrzyżowaniu ul. Leona z ul. Tetmajera.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 29 (391)
  • Data wydania: 17.07.07