Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Będzie bezpieczniej

17.07.2007 00:00
Na skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z ul Bukowską w Syryni giną ludzie. Życie straciło tutaj m.in. dwóch Czechów i kobieta z dzieckiem. W ubiegłym tygodniu zdecydowano, że pojawi się tutaj dodatkowe oznakowanie. Wycięte zostaną także drzewa i krzewy zasłaniające kierowcom widoczność. Jest również szansa, że w przyszłym roku rozpocznie się tutaj budowa ronda.

Po tragicznych wypadkach na skrzyżowaniu w Syryni zdecydowano o dodatkowym jego oznakowaniu. Jest szansa, że w przyszłym roku rozpocznie się tutaj budowa ronda.

Nie tylko powiatem, ale i regionem wstrząsnęła wiadomość o tragicznej śmierci młodej kobiety i jej pięciomiesięcznego syna. 30 czerwca zginęli na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej z Raciborską w Syryni. W ubiegłą środę doszło tutaj także do dwóch kolizji. Z kolei w listopadzie ubiegłego roku życie straciło w tym miejscu dwóch Czechów. To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w powiecie wodzisławskim.

Reakcji nie było

Właścicielem skrzyżowania jest Zarząd Dróg Wojewódzkich (ul. Bukowska jest drogą wojewódzką, a ul. Raciborska powiatową). Wodzisławski starosta wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Efektów jednak nie widać do dzisiaj. Sprawy nabrały tempa po czerwcowej tragedii.

Nie widzą znaków

W czwartek 12 lipca na skrzyżowaniu spotkali się przedstawiciele władz gminy, Powiatowego Zarządu Dróg i Starostwa Powiatowego. Obecny był także Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jednoznacznie określono, że głównymi przyczynami występowania wypadków w tym miejscu jest nieprzestrzeganie znaków przez kierowców jadących drogami podporządkowanymi od strony Lubomi i Rogowa. Zdecydowano o umieszczeniu tutaj dodatkowych oznaczeń.

Teraz tablice, potem rondo

Na drogach dojazdowych do skrzyżowania pojawią się duże tablice informujące o konieczności „ściągnięcia nogi z gazu”. Zarówno przy drodze jak i na asfalcie zainstalowane zostaną znaki ograniczające prędkość do 50 km/h. Poza tym zdecydowano o wycięciu czterech drzew i przydrożnych krzewów przysłaniających kierowcom widoczność. Zbigniew Tabor z ZDW zapewnił, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do budowy w tym miejscu ronda. Jesienią sprawę ma przedstawić Zarządowi Województwa, by ten w przyszłym roku przekazał na tę inwestycję pieniądze. Czy obietnice zostaną dotrzymane, czas pokaże.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 29 (391)
  • Data wydania: 17.07.07