środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Warunki świetne, czas na wyniki

13.03.2007 00:00
Rolowana trawa prosto z Austrii, nowoczesne zraszacze i maty grzewcze, to wszystko pojawiło się na wodzisławskim stadionie. 

Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł. Połowa tej kwoty to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

– To było olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Nie chcę wchodzić w szczegóły typowo techniczne, ale zafascynowały mnie te 23 tiry z rolowaną trawą, które musiały wjechać na stadion – mówił podczas konferencji prasowej prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Boisko zyskało nie tylko na podgrzewanej płycie, ale także na stabilności płyty głównej, która przed rozpoczęciem pracy była mocno zachwiana.

– Technicznie boisko to nie odbiega od innych z jednym wyjątkiem: napotkaliśmy tutaj spore kłopoty ze stabilizacją samej płyty. Bliskość wód gruntowych jest tutaj zatrważająca, stąd musieliśmy zastosować tutaj specjalne rozwiązania, które te problemy rozwiązywały – mówił Marek Dudkiewicz, reprezentujący wykonawcę – firmę Zielona Architektura.

Serdeczne podziękowania na ręce włodarzy miasta i wykonawców inwestycji złożył prezes Odry Wodzisław Edward Socha.

– Gdyby nie ta inwestycja, nie moglibyśmy rozegrać ani jednego meczu więcej w ekstraklasie. A to nie jedyna tak kosztowna inwestycja, bo niedawno zainstalowano na naszym stadionie oświetlenie, które też było jednym z wymogów PZPN. Nasi piłkarze za zgodą wykonawcy weszli już na to boisko. Zagrali wewnętrzną gierkę 2x30 minut i byli bardzo zadowoleni z jakości murawy – mówił Socha.

Kompleksowa gwarancja wykonawcy instalacji podgrzewanej płyty boiska w Wodzisławiu obejmuje 36 miesięcy. Koszt eksploatacji nowej płyty obliczony jest na 84 tys. zł rocznie. W okresie od 31 marca do 15 listopada 2007 roku pokryje go firma Zielona Architektura.

– W tym czasie wykonawca przejmie pełnię prac pielęgnacyjnych wraz z przeszkoleniem naszych pracowników –  mówi Janusz Należyty, kierownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wodzisławiu.

Inwestycja w liczbach:
7140 m2 – powierzchnia boiska w liniach pola gry (68m x 105m)
7848 m2 - powierzchnia pola ze strefą bezpieczeństwa (72m x 109m)
Pod boisko wykorytowano 3140 m3 ziemi tj. 6000 ton wywożąc ją 300 kursami 24 – tonowych samochodów.
6400 ton – ilość kruszywa i substratu glebowego wwieziona na płytę w trakcie wykonywania drenażu i kolejnych warstw konstrukcyjnych boiska.
1800 m – to łączna długość przewodów wbudowana w płytę – system drenażu.
15 zraszaczy (5 w linii środkowej boiska a 10 poza liniami bocznymi) zastosowano przy wykonaniu systemu nawodnienia boiska.
700 m – długość instalacji nawodnienia.
120 mat grzewczych ułożono w ramach systemu podgrzewania boiska.
Zainstalowano 35 km kabli grzewczych.
800 kW – moc systemu grzewczego.
23 tiry były potrzebne do przywiezienia trawy specjalnie sprowadzonej z Austrii.

Marcin Macha

  • Numer: 11 (373)
  • Data wydania: 13.03.07