środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Zagrali dla Polonii

06.03.2007 00:00
Zespół rockowy „Poziom 600” po raz kolejny koncertował we Francji.

Śląski zespół rockowy „Poziom 600” przebywał niedawno w Tourcoing w północno-wschodniej Francji. Swoimi występami muzycy uświetnili uroczystości związane z polsko-francuską wymianą młodzieży pomiędzy Liceum im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu Zdroju a Liceum Sacre-Coeur w Tourcoing, która odbywała się po raz dwudziesty. Pomysłodawcą i niezmordowanym kontynuatorem tego przedsięwzięcia jest nauczyciel historii, a zarazem prezes stowarzyszenia „Horizons Pologne” Dominik Bernard, którego od kilku lat wspomaga żona Barbara. Do wymiany przyłączyli się z czasem Litwini i Czesi.

Lider zespołu „Poziom 600” Piotr Cybułka wraz z synem Danielem wystąpili podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w siedzibie merostwa z udziałem konsula generalnego RP w Lille, francuskich deputowanych, gości z Polski, Litwy i Czech oraz przedstawicieli władz miasta Tourcoing oraz instytucji kultury i organizacji polonijnych.

Wieczorem w hali sportowej w Liceum Sacre-Coeur spotkało się prawie 500 uczestników wymian: uczniów, opiekunów i sympatyków. Ważnym punktem imprezy była premierowa projekcja filmu zrealizowanego z tej wyjątkowej okazji z muzycznym udziałem „Poziomu 600”. Potem zespół z Polski rozpoczął swój występ.

– To był bardzo dobry koncert – mówi Piotr Cybułka. – Publiczność bawiła się wyśmienicie, tańczyła i śpiewała refreny. Dla grającego na saksofonie Daniela Cybułki, był to pierwszy koncert z zespołem „Poziom 600”. Jak ocenili słuchacze, debiut był bardzo udany. Dalszą część wieczoru wypełniła animacja w wykonaniu polonijnego zespołu. Było 20 tortów, wspólne śpiewanie, tańce, hulanki i polsko–francuska zabawa do późnej nocy.

Piosenki zespołu „Poziom 600” za sprawą Małgorzaty Kolodziejak, znalazły się na antenie radia „Pastel FM” i będą tam miały swoje stałe miejsce. To popularne radio nadaje program w języku polskim w każdą niedzielę.
Zespół „Poziom 600” koncertował w Tourcoing już po raz trzeci. Ostatnia wizyta w tym mieście miała miejsce 15 lat temu. Tym razem zespół wystąpił w składzie: Piotr Rut – gitara, Randy Jackson (USA) – perkusja, Daniel Cybułka – saksofon, Piotr Cybułka – gitara basowa, śpiew. Opieka impresaryjna – Artur Mazurek.

(jak)

  • Numer: 10 (372)
  • Data wydania: 06.03.07