Cały Godów rozśpiewany
Ponad trzydzieści zespołów i wykonawców zgłosiło się do udziału w Festiwalu Kolędowym „Adeste Fideles” w Godowie. Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy i od razu spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Przez kilka godzin w kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Godowie można było usłyszeć bardzo różnorodne kolędy i pastorałki. Wykonawcy zaprezentowali różnorodne style muzyczne, każdy ze słuchaczy mógł znaleźć coś dla siebie. Festiwal objął patronatem ks. arcybiskup Damian Zimoń a rozpoczął się on od mszy św., którą odprawił ks. dr Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej i duszpasterz organistów. Przewodniczył on też jury oceniającemu występujących wykonawców.
– Śląsk jest rozśpiewany od wieków a w Godowie najładniej się śpiewa – mówi Jolanta Kulej, organizatorka festiwalu. – W szkołach organizowane są różne przeglądy, ale chcieliśmy stworzyć możliwość spotkania się w szerszym gronie i stąd pomysł tego festiwalu. Wystąpili w nim dorośli, dzieci i młodzież. Tym razem zaprosiliśmy głównie wykonawców z sąsiednich miejscowości, ale w przyszłym roku będziemy rozsyłać zaproszenia również do innych regionów. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli w organizacji tej imprezy. Cały Godów stanął na nogach, w organizację festiwalu włączyło się bardzo wiele osób – młodzieży i dorosłych. Wsparcia udzielili nam sponsorzy. Wszyscy chcieli pomóc i pytali czy czegoś jeszcze nie potrzeba. Na podkreślenie zasługuje, że nasi księżą są bardzo otwarci – wpuścili do kościoła muzykę, często nieznaną, nie bali się młodzieży. To bardzo dobrze, że młodzi ludzie mogli w kościele zaśpiewać kolędy. Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak duże zainteresowanie i napłynie tyle zgłoszeń.
Jury oceniło wykonawców w sposób profesjonalny przyznając następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii chórów – 1. „Absolwent” ze Skrzyszowa, 2. Chór „Skrbeńsko”; w kategorii zespołów wokalnych – 1. Gimnazjum w Skrzyszowie, 2. „Przygoda” z Rybnika, 3. „Angeles” z Gorzyc; w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych – 1. „Bel Canto” z Katowic, 2. „Diakonia M” z Knurowa, 3. „Małolaty” z Gorzyc i „Święte Duszki” z Wodzisławia; w kategorii solistów wyróżnienie otrzymała Alicja Ptasiński z SP 1 w Wodzisławiu; specjalna nagrodę za profesjonalizm i kunszt muzyczny otrzymała Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic; rodzina Frączek z Raciborza została nagrodzona za radość śpiewania i kultywowanie tradycji rodzinnego muzykowania; Grand Prix – Złoty Mikrofon przyznawany przez firmę „Rduch” z Godowa, która zajmuje się nagłośnieniem otrzymały „Grajki Świętego Józefa” z Godowa.
(jak)
Najnowsze komentarze