Czekają na konserwatora
– Mówimy o kwocie nie uwzględniającej na przykład przyłączy i wykonania instalacji elektrycznej. Myślę, że koszty mogą być znacznie wyższe i wynieść nawet 2 mln zł – twierdzi Aleksandra Tkocz, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy w Mszanie.
Unia pomoże, ale…
Możliwe jest wykonanie inwestycji przy pomocy unijnych pieniędzy. Wcześniej należy jednak opracować gminny programy ochrony zabytków. Pierwszy krok w tym kierunku już uczyniono. Na tym terenie powstał park kultury, w skład którego wchodzi cmentarz wraz z zabytkową plebanią, stary kościół, 650-letnia lipa, która stanowi pomnik przyrody, no i oczywiście wspomniana szkoła. Powstał także projekt programu ochrony zabytków, który teraz musi być zaopiniowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ostateczną decyzję podejmą radni.
– Póki co jeszcze nie powołano nowego konserwatora zabytków, więc musimy poczekać. Mam nadzieję, że niedługo. Do tego czasu szczegółowo z programem ochrony zabytków zapoznają się radni – mówi wójt Mszany Jerzy Grzegoszczyk.
Z Unii Europejskiej na remont szkoły i pozostałych obiektów wchodzących w skład parku kultury gmina może otrzymać do 75% dotacji. W przypadku plebanii, która wpisana jest do rejestru zabytków dofinansowanie może wynieść nawet 100%.
Szkoła do wynajęcia
Jak długo problem szkoły istnieje, tak długo mieszkańcy zastanawiają się co w budynku powstanie. W ubiegłym tygodniu na terenie starego budynku spotkali się wszyscy radni. Pomysłów jest wiele. Początkowo myślano o wykonaniu tam szatni dla sportowców miejscowego „Płomienia” oraz pomieszczeń dla strażaków. Z pomysłu zrezygnowano. Taki obiekt ma powstać przy boisku.
Część pomieszczeń starej szkoły ma być wynajmowana. Na parterze miałby urzędować na przykład bank, biblioteka przeniesiona z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Połomi czy kolejne Gminne Centrum Informacji. Mówi się także o warsztatach terapii zajęciowej. Wynajęte miałyby być także pomieszczenia na drugim piętrze. Tu mogłyby funkcjonować na przykład gabinety odnowy biologicznej.
– Póki co o konkretnych funkcjach prowadzonej działalności i instytucjach nie możemy mówić. Wszystko zależy od ich zainteresowania – mówi Aleksandra Tkocz, naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Gminy w Mszanie.
Pierwsze piętro budynku ma być z kolei przeznaczone na pokoje socjalne. Będą tam mogli również czasowo zamieszkać goście odwiedzający gminę.
Rafał Jabłoński
Najnowsze komentarze