Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

Najmłodsi uczą się regionalizmu

09.01.2007 00:00
Organizowane tradycyjnie w Zespole Szkół Sportowych „Śląskie pogwarki” tym razem miały szczególny charakter.

„Cząstka tej ziemi” to projekt edukacyjny, którego celem było rozwijanie wśród uczniów wiedzy o kulturze i historii własnego regionu, jego tradycji i wartości. Uczestniczący w nim uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie wykonywali różnorodne zadania w kilku grupach. Efekty ich pracy zaprezentowane zostały podczas „Śląskich pogwarek”. Grupa nazwana „Ciekawscy” uczestniczyła w kilku wycieczkach poznając ciekawe miejsca naszego regionu. Byli w Rudach, gdzie zwiedzali park pocysterski, dworzec i lokomotywownię, korzystając również z przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową. Atrakcją było też zwiedzanie zabytkowej kopalni „Ignacy” w Rybniku–Niewiadomiu. Uczniowie z innej grupy pod hasłem „Moja rodzina ma swoją historię” zbierali informacje na temat swoich korzeni i opracowywali drzewo genealogiczne. W ramach projektu uczniowie przygotowywali przewodnik po okolicznych atrakcjach, zbierali informacje na temat swojego miasta – jego geografii i geologii a także badali zanieczyszczenie powietrza. Najmłodsi przygotowywali monologi i godki w gwarze  śląskiej i zaprezentowali je podczas „Śląskich pogwarek”.

Ta regionalna impreza została zorganizowana po raz dziewiąty. Wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich radlińskich szkół podstawowych. Przedstawili oni gwarowe monologi, scenki  a także tańce i piosenki śląskie. Wanda Miler i Irena Szymiczek z Koła Gospodyń Wiejskich w Radlinie opowiadały swoje wspomnienia.

– W ramach projektu „Cząstka tej ziemi” pracowali uczniowie w różnym wieku – od najmłodszych klas podstawówki do gimnazjalistów – mówi Lucyna Szłapka, koordynator tych działań. – Powstało wiele ciekawych prac związanych tematycznie z naszym miastem i regionem. Celem było uświadomienie uczniom, że takie wspólnoty jak rodzina, środowisko lokalne i ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka. Współautorami projektu byli Michał Brachmański, Ewa Dudek, Marzena Kulig, Barbara Racławska i Lucyna Rek, pomagały nam też Barbara Szołtysik i Gabriela Lenert.

(jak)

  • Numer: 2 (362)
  • Data wydania: 09.01.07