Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Zapowiedzi kulturalne

06.11.2006 00:00
  • Do 10 listopada w Galerii pod Fikusem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu prezentowana będzie twórczość Jerzego Lubczyńskiego, znakomitego diaporamisty, artysty fotografika, honorowego członka wielu towarzystw fotograficznych w Polsce. Artysta został odznaczony wieloma tytułami, wyróżnieniami, nagrodami, przyznanymi przez międzynarodowe, polskie i regionalne instytucje oraz stowarzyszenia m.in. Zasłużony dla Fotografii Polskiej, Artysta A.F.I.A.P., Zasłużony Działacz Kultury. Jerzy Lubczyński był założycielem Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”.
  • W wodzisławskim Muzeum do końca listopada można oglądać wystawę „Od pieczęci do herbu”, przygotowaną z okazji 70 rocznicy zatwierdzenia herbu Wodzisławia Śląskiego.
  • Do 15 listopada natomiast w wodzisławskim Muzeum potrwa wystawa malarstwa i grafiki Karoliny Gajewskiej pt. „Nieobecni”. Autorka prac, mimo młodego wieku ma już na koncie sporo wystaw indywidualnych. Jest studentką piątego roku grafiki warsztatowej filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ekspozycja w Muzeum zawiera jej grafiki oraz obrazy olejne. Nieprzypadkowy jest tytuł tej wystawy. „Jeśli ktoś miał okazję poznać kawałek życia tej młodej artystki, wie, że samotność, cierpienie i porzucenie są częścią jej egzystencji. Gdy pojawiają się te uczucia, staje się nieobecna dla wszystkich, którzy ją otaczają” - mówi Karolina Fojcik, menedżerka Gajewskiej i organizatorka wystawy.
  • 10 listopada o godz. 19.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury wystąpi Stanisław Soyka. Ten znany solista jazzowy często podkreśla, że czuje się blisko związany ze swoją śląską „małą ojczyzną”. Od lat zachwyca publiczność swoimi kompozycjami i tekstami niebanalnych piosenek, stylem rozpoznawalnym od pierwszego brzmienia. Bilety do nabycia w kasie WCK, w przedsprzedaży w cenie 13 zł, w dniu koncertu – 15 zł. Koncert Soyki będzie będzie zakończeniem drugiego etapu Ostrego Dyżuru Poetyckiego, który będzie miał charakter konkursu. Uczestnicy zaprezentują się w wybranych przez siebie kategoriach artystycznych, a ich występy oceni komisja jurorów. Prezentacje przeplatane będą występami Teatru Wodzisławskiej Ulicy oraz grup teatralnych działających na terenie powiatu.
  • Przez cały listopad w galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przy Rynku w Wodzisławiu będzie można oglądać wystawę malarstwa Marii Piech. Galeria czynna jest w poniedziałki i czwartki w godzinach 11.00-17.00.
  • 9 listopada o godz. 14.00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim, autorem książki „Góry Polski”. Pisarz debiutował w 1993 r. jako satyryk w kabarecie radiowym „Zespół Adwokacki Dyskrecja”, do którego audycji (emitowanej w programie III Polskiego Radia) pisał teksty do 1997 r. Rzeczycki jest wielkim miłośnikiem górskich wędrówek. Swoje teksty z zakresu historii turystyki górskiej publikował m.in. w Gazecie Górskiej, Roczniku Jeleniogórskim, Wierchach, Ziemi Prudnickiej, Sudetach. W latach 1997-2001 był laureatem kilku nagród i wyróżnień na turniejach poetyckich w Bytomiu.
  • 9 listopada o godz. 15.00 w Dziale Muzycznym MiPBP w Wodzisławiu odbędzie się konkurs przeznaczony dla czytelnika niewidomego i niedowidzącego pt. „Z książką mówioną na ty”.
  • Numer: 45 (354)
  • Data wydania: 06.11.06