Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Gospodynie wiedzą co jest dobre

24.10.2006 00:00
Potrawy przygotowane przez wiejskie gospodynie błyskawicznie znikały ze stołów.
Pod hasłem „Jesień na stole” została zorganizowana kolejna wystawa kulinarna w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi. Potrawy przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Spotkania te cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem – tym razem do lubomskiego GOK-u przyjechało około 100 członkiń KGW. Panie przywiozły ze sobą wiele potraw charakterystycznych dla jesieni. Wszystkim smakował bigos z cukini przygotowany przez gospodynie z Nieboczów, szybko zniknęła ze stołu kaczka z pomarańczami, którą upiekły członkinie KGW z Bukowa. Uznanie zdobył poncz, który był dziełem KGW Syrynia. Nie trzeba było nikogo specjalnie zachęcać do spróbowania gołąbków przyrządzonych przez panie z Lubomi a furorę zrobiła również zapiekanka, którą ugotowała Alicja Stanieczek.
 
Tłem wystawy były śląskie stroje – mówi Gizela Bizoń z KGW Lubomia. Zaprezentowałyśmy zarówno tradycyjne ubiory wyjściowe jak i robocze. Piękne aksamitne stroje, które używały nasze starki przed 80 laty wywołały duże zainteresowanie. Warto też podkreślić, że jesienne stroiki na stoły wykonały nasze koleżanki z Syryni. Panie przygotowały wiele typowo jesiennych potraw z grzybami i marynatami.
 
Potrawy były oceniane przez jury, które jednak nie było w stanie wyłonić zwycięzcy. Każde z kół otrzymało więc dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez władze gminy.
 
(jak)
  • Numer: 43 (352)
  • Data wydania: 24.10.06