Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Lepiej zapobiegać niż leczyć

24.10.2006 00:00
Już kilkaset wodzisławianek skorzystało z bezpłatnych badań cytologicznych, które realizowane są w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.
Badania wykonywane są w poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Żeromskiego 44 i w Almedzie przy ul. Leszka 10 w Wodzisławiu. Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Bezbolesne badanie pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy, który jest drugim po raku sutka najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka około 4000 kobiet, z czego aż połowa umiera. Badanie przesiewowe pozwala wykryć zmiany chorobowe i podjąć w porę odpowiednie leczenie.
 
Na szczęście profilaktyka zaczyna być ważna dla moich pacjentek. Wizyta u ginekologa przestała być wstydliwa. Systematyczne kontrole pozwalają uniknąć wielu dramatów – tłumaczy doktor Eugiliusz Plewka z przychodni przy ul. Żeromskiego.
 
Bo choroba nowotworowa to nie tylko choroba ciała, ale także duszy i całej rodziny. Nie jest łatwo ją zaakceptować. Leczenie bywa długie, bardzo bolesne i niestety kosztowne. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku chodzić na kontrolę do ginekologa. Jeżeli badanie cytologiczne jest dobre, wystarczy je powtarzać co trzy lata.
 
Nie ma możliwości, żeby nowotwór rozwinął się w ciągu np. miesiąca. Jeżeli badanie zostało prawidłowo przeprowadzone i jego wynik jest dobry to kobieta nie ma prawa zachorować na raka szyjki macicy – tłumaczy doktor Plewka.
 
Pewną nadzieją dla kobiet może być opracowana niedawno szczepionka przeciw wirusom HPV. Uważa się bowiem, że w większości wypadków to właśnie one odpowiedzialne są za powstawanie raka szyjki macicy.
 
Oczywiście nie pomoże ona pacjentkom, które już są zainfekowane. Ale w przypadku młodych kobiet podane przed rozpoczęciem inicjacji pozwolą przynajmniej uchronić je przed zakażeniem wirusami, a co za tym idzie zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór – tłumaczy lekarz.
 
Prawdopodobnie szczepionka pojawi się w Polsce w przyszłym roku. Na pewno nie będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
matylda
  • Numer: 43 (352)
  • Data wydania: 24.10.06