Unia dołoży do remontu Bazyliki
Na prace remontowe, konserwatorskie i założenie nowej polichromii Bazylika NNMP otrzyma 961 tys. zł dotacji. Jest to jedyna świątynia w Archidiecezji Katowickiej, która skorzystała z europejskich funduszy. Pieniądze są niezbędne na oczyszczenie ścian, usunięcie przemalowań, skucie głuchych tynków oraz dezynfekcję miejsc zaatakowanych pleśnią.
Pszowska parafia jako jedyna w Archidiecezji Katowickiej otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na remont bazyliki.
Unia da pieniądze na remont.
Unia da pieniądze na remont.
Bazylika w Pszowie otrzymała pieniądze na remont z Unii Europejskiej. Do tej pory prace finansowane były ze środków własnych parafii oraz dotacji z budżetu miasta. Przypomnijmy, że dwa lata temu parafia we współpracy z Urzędem Miasta starała się o dofinansowanie ze środków unijnych. Obszerny wniosek został złożony w czwartym kwartale 2004 roku. Przeszedł on pozytywnie wszystkie etapy oceny, jednak nie uzyskał dofinansowania i został wpisany na listę rezerwową. Mimo to, parafia podjęła się realizacji projektu ze środków własnych. I trud ten się opłacił. Do Pszowa właśnie dotarła radosna wiadomość, że dzięki powstałym w bieżącym roku oszczędnościom w programie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, bazylika jednak otrzyma ponad 820 tysięcy złotych.
Bardzo się cieszymy z tych pieniędzy. Jest to wieki sukces dla naszej parafii i dla naszego miasta - mówi ks. prałat Józef Fronczek, proboszcz. Wspomina, że dwa lata temu, kiedy projekt trafił na listę rezerwową, remont pszowskiej świątyni nie został wstrzymany. Pomimo nieotrzymania dotacji, z poparciem rady ekonomicznej oraz rady parafialnej oraz wielu parafian, podjęliśmy się realizacji projektu. Obecnie renowacja naszej świątyni dobiega końca, wykonaliśmy już około 90 proc. prac. Tak więc trud się opłacił - mówi ks. prałat Fronczek. 75 proc. dofinansowanie projektu udało się pozyskać dzięki ścisłej współpracy księdza proboszcza oraz pracowników Urzędu Miasta w Pszowie.
Projekt obejmuje prace remontowe, konserwatorskie i założenie nowej polichromii kościoła. Przewiduje m.in. budowę rusztowań, przygotowanie podłoża pod nową polichromię: oczyszczenie ścian, usunięcie przemalowań, skucie głuchych tynków, dezynfekcję miejsc zaatakowanych pleśnią i grzybami, odnowę pilastrów, gzymsów wraz z zagruntowaniem.
(izis)
Najnowsze komentarze